ANTALYA HABERLERİ

Mersin Yöresel Ürünleriyle Yörex’te

IHA
21.09.2015 - 12:27Son Güncelleme :

MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI ŞERAFETTİN AŞUT, ANTALYA'DA DÜZENLENEN YÖREX'E MERSİNİN YÖRESEL ÜRÜNLERİYLE KATILACAKLARINI SÖYLEDİ.

IHA

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kalkınma Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na (YÖREX) Mersin de yöresel ürünleriyle katılıyor.
ATB öncülüğünde TOBB ve Kalkınma Bakanlığı’nın desteğiyle bu yıl 7-11 Ekim tarihlerinde EXPO Center’da düzenlenecek YÖREX Mersin de yöresel ürünleriyle katılıyor. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Yöresel Ürünler Fuarı’nın içeriği ile ülkenin, özellikle Anadolu kentlerinin ekonomisinin kalkınmasının çok önemli araçlarından, tanıtım alanlarından biri olduğuna dikkat çekti. Aşut, “YÖREX, yöresel ürünlerin ticarileşme süreçlerini desteklemesi, yöresel ürünlerde markalaşmayı sağlaması, bu ürünlerin katma değerini arttırması ve bu ürünleri üreten işletmelerin ekonomik kapasitelerini geliştirmesi için çok önemli. Ayrıca yöresel ürünleri kamuoyuna mal etmek ve iç pazarda baskınlık kuran ithal ürünler arasında eriyip gitmesine engel olması adına olağan üstü katkı koyan bir organizasyondur” diye konuştu.
MERSİN CEZERYESİ YÖREX’TE
YÖREX’e düzenli olarak katıldıklarını belirten Aşut, YÖREX’e bu yıl coğrafi işaretli Mersin cezeryesi, Mut zeytininin yanı sıra çok sayıda ürünle katılacaklarını kaydetti. Aşut, “Yerel pazarlarda sıkışıp kalmış yöresel ürünlerimizin, daha geniş pazarlarda değer bulmasına yardımcı olan, yöresinin adını almış ve bu özelliği ile tescillenmiş ürünlerin ulusal ve küresel pazarlardaki değerini artmasına destek olan bu oluşum aynı zamanda adını almış, ancak tescillenmemiş ürünleri, coğrafi işaretler başta olmak üzere benzeri belgelendirmeler ile tescillenmesini teşvik etmesi açısından da hayati bir önem taşımakta ve doğrudan rekabet gücümüzü arttırmaktadır” dedi.
ODA VE BORSALARIN KAYNAŞMASI İÇİN ÖNEMLİ
Aşut, YÖREX’in oda ve borsaların yöresel ürünlerin ticarileştirilmesi konusunda birbirleriyle kaynaşması, iletişimlerini geliştirmesi ve ortaklaşa çalışmalarına zemin hazırlaması açısından da tam bir iletişim ağı olduğuna dikkat çekti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Mersin Yöresel Ürünleriyle Yörex’te hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Eylül 2015 tarihinde saat 12 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin Yöresel Ürünleriyle Yörex’te haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı