MERSİN HABERLERİ

Mersin Valiliği Bayram Önlemlerini Aldı

IHA
18.09.2015 - 12:55Son Güncelleme :

YEREL HABERLER MERSİN

IHA

Mersin Valiliği, vatandaşların, 24-27 Eylül tarihleri arasında kutlanacak Kurban Bayramı’nı huzur ve güven içinde kutlaması amacıyla bir dizi önlem aldı.
Mersin Valiliği’nden yapılan açıklamayla 23 Eylül 2015 Çarşamba günü saat 13.00’ten itibaren başlayacak olan Kurban Bayramı tatilinin huzur, barış ve güvenlik içerisinde, milli birlik ve beraberlik duygularıyla kutlanması için alınacak önlemler kamuoyu ile paylaşıldı. İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’nün bayram süresince sorumluluk bölgelerinde, huzur planlarını uygulamaya koyacaklarının vurgulandığı açıklamada, emniyetin asayiş tertip ve tedbirlerini aksatmadan sürdüreceği belirtilerek, "Halkın alışveriş yaptığı yerlerde, eğlence mekanlarında ve yollarda en üst düzeyde tedbirler alacaklardır. Bankalarda, PTT şubelerinde ve büyük mağazalarda yığılma olacağından bu gibi yerlerde güvenlik önlemleri arttırılarak, devriye ve nöbet hizmetleri uygulanacaktır" ifadeleri yer aldı.
Bayram ve hafta sonu tatili süresince otogar, istasyon, liman ve şehir içi otobüs duraklarında yolcuların herhangi bir olumsuzluk yaşamamaları bakımından gerekli güvenlik önlemleri alınarak, bu gibi yerlerde nöbetçi personel bulundurulacağı ifade edilen açıklamada, "Yaya ve motorlu devriyeler ile şehir içi yollar ve karayolları üzerinde tertip edilecek trafik ekipleri veya timlerinin sayıları arttırılacak ve vatandaşlarımızın hizmetlerine hazır hale getirilecektir" denildi.
Gıda üreten iş yerleri ile satışını yapan ve toplu tüketim yerlerinde gıda güvenliğine ve tüketicinin aldatılmasının önlenmesine yönelik kontrollerin sıklaştırılacağı, belediyelerce toplu taşıma araçlarının seferlerinde sürekliliğin sağlanması amacıyla gerekli tedbirlerin önceden planlanacağı belirtilerek, itfaiye, su ve kanalizasyon arıza ekiplerinin hazır bir şekilde görevde bekleyeceği vurgulandı.
Bayram süresince halkın sağlıkla ilgili sorunlarının çözümlenmesi için hastane ve sağlık kuruluşlarında nöbetçi personel bulundurulması konusunda üst yöneticiler tarafından önceden planlama yapılacağı ve sosyal hizmet kurumlarında barınanların, aileleri veya vatandaşlarca yapılacak ziyaretlerinde gerekli tertip ve düzenlemelerin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce alınacağı belirtildi.
Elektrik kesilmelerine karşı Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Mersin İl Müdürlüğü tarafından yeteri kadar ekibin ve telefon arızalarına karşı İl Telekom Müdürlüğü arıza ekiplerinin göreve hazır bekleyeceği, sıvılaştırılmış petrol gazı tüplerinin İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü ile belediyeler tarafından kontrol edileceği de açıklamada yer aldı.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından tespit edilen yoksul ailelere bayram öncesi gıda ve giyecek türü yardımların yapılacağı, müftülükler tarafından ise vaazlarda kurban kesen vatandaşların, kesemeyen yoksul vatandaşlara dini bir vecibe ve toplumsal bir yardımlaşma geleneği olarak kurban etlerinden pay vermeleri konusunun işleneceği belirtildi. Açıklamada, bayram süresince meydana gelebilecek sel, su baskını, fırtına gibi doğal afetlere anında müdahale için ilgili birimlerin üst yöneticileri tarafından önceden planlama yapılacağı ve yeterli ekip teçhizatları ile birlikte hizmete hazır halde bulunacağı ifadeleri yer aldı.
Mersin Valiliği’nden yapılan açıklamada, Kurban satış ve kesim yerlerinin tesisi ile kurban atık ve çöplerinin uzaklaştırılması için hazırlıklar ve denetimlerin, Büyükşehir Belediyesi, İl Müftülüğü ile kaymakamlıklar ve ilgili belediyeler tarafından yapılacağının da altı çizildi. Park, cadde, sokak, meydan gibi umuma açık ve çevre-hijyen şartları olmayan mahallerde kurban kesimine izin verilmeyeceği, Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun belirlediği veya izin verdiği kurban kesim yerleri dışında belirlenen usul ve esaslara aykırı olarak kurban kesenler hakkında yasal işlem yapılacağı da kaydedildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mersin Valiliği Bayram Önlemlerini Aldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Eylül 2015 tarihinde saat 12 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin Valiliği Bayram Önlemlerini Aldı haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:25
  • Guneş
   07:05
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:08
  • Akşam
   18:36
  • Yatsı
   20:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı