« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mersin umutlandı

Akdeniz Oyunları Komitesi İcra Komisyonu toplantısında alınan kararla 2013 Akdeniz Oyunları'nın Yunanistan'dan alınması, adaylık sürecinde yarışan ve finalde kaybeden Mersin'i umutlandırdı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen,  kendisinin de olimpiyat komitesinin bir üyesi olduğunu belirterek, önceki yıllarda yaptıkları çalışmalarla Türkiye'ye Akdeniz Oyunları'nı getirmek için büyük bir çaba sarf ettiklerini söyledi.

Yoğun çalışmalara rağmen 2013 Akdeniz Oyunları'nın Yunanistan'ın Volos şehrine verildiğini anımsatan Tüzmen, “Türkiye'nin son dönemde yaptığı başarılı ekonomik hamleler nedeniyle artık ülkemiz ekonomisi Avrupa ekonomilerinden çok daha iyi duruma geldi. Ancak, Yunanistan'ın yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle oyunların bu ülkede yapılma ihtimali ortadan kalktı. Yunanistan'ın ekonomik kriz nedeniyle Akdeniz Oyunları'ndan çekilmesi Türkiye'ye tarihi bir fırsat doğurdu. Şimdi biz Akdeniz Oyunları Komitesi'nin kararı doğrultusunda, Yunanistan'dan alınan 2013 Akdeniz Oyunları'nı Mersin'e getirmek için kampanyamızı başlattık” dedi.

Mersin'in 2017 Akdeniz Oyunları'na da aday olduğunu belirten Tüzmen, şöyle konuştu:
“Bu oyunlar için geçtiğimiz günlerde Souhail Khoury başkanlığındaki bir heyet Mersin'de incelemeler yaptı. Bu süreçte başta valilik ve büyükşehir belediyesi olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, oyunların kentimizde yapılması yönündeki kararlılıklarını ortaya koydu. Bu konuda umudumuzu sürdürürken, daha önce kaçırdığımız fırsat yeniden önümüze geldi.”

2013 Akdeniz Oyunları'na Mersin'in yanı sıra İspanya'nın Tarragone ve Libya'nın Trablus kentlerinin de adının geçtiğini vurgulayan Tüzmen, “Biz hazırız. Bu organizasyonu ülkemizde ve kentimizde çok iyi şekilde gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Türkiye diğer ülkelerden daha güçlü bir aday. Libya'nın bu kadar kısa bir zamanda bu alt yapıyı sağlaması kolay değil. Avrupa'da yaşanan sıkıntılar nedeniyle İspanya'nın da yapılan analizlerde o kadar etkili olamayacağını düşünüyoruz. Mersin'in altyapısına, potansiyeline güveniyoruz. Bu organizasyonu Mersin'e, Türkiye'ye kazandırmak için Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanımızla hep beraber elimizden gelen gayreti göstermemiz gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

Uluslararası organizasyonlarda ciddi lobi faaliyetleri yürütülmesinin önemine işaret eden Tüzmen, “Oyunların kente kazandırılması ile her alanda önemli potansiyele sahip Mersin'in uluslararası alanda tanınırlığını artıracağını kaydetti.

“DÜNYA ÜNİVERSİTELER KIŞ OYUNLARI İYİ BİR REFERANS”

Tüzmen, Erzurum'da devam eden 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na kısa sürede hazırlanılarak gerçekleştirilmesinin iyi bir referans olduğunu söyledi.

Böylesi büyük bir organizasyonun kısa sürede yapılabilmesinin, 2013 Akdeniz Oyunları'nın da aynı şekilde gerçekleştirilebileceğinin teminatı olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Tüzmen, şunları kaydetti:
“Mersin için herkesin desteğini bekliyoruz. Cumhurbaşkanımızdan Başbakanımıza, bakanlarımızdan milletvekillerine kadar birlik içerisinde, 2013 Akdeniz Oyunları'nın Mersin'e alınması için yoğun bir kulis çalışması içerisindeyiz. Doğru bir şekilde kulis faaliyetlerini gerçekleştirirsek hedefimize ulaşabiliriz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler