MERSİN HABERLERİ

Mersin Uluslararası Müzik Festivali başlıyor

DHA
25.04.2017 - 15:11Son Güncelleme :
DHA

İbrahim MAŞE / MERSİN, (DHA) - MERSİN'de bu yıl 2- 25 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek 16'ncı 'Uluslararası Müzik Festivali'nin tanıtım yapıldı.
HiltonSa Otel'de düzenlenen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz, Toroslar Belediye Başkanı MHP'li Hamit Tuna, Yenişehir Belediye Başkanı CHP'li İbrahim Genç, Mezitli Belediye Başkanı CHP'li Neşet Tarhan  ve Festival Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan  Festival Yürütme Kurulu Başkanı Yağcı, "Halkımız için yaptığımız, çok büyük destek gördüğümüz çok önemli bir festival oldu. 2007 yılında Avrupa Festivaller Birliği'ne kabul edildi. Mersin halkı bu festivali hak ediyor. Bu sene yine el ele birlikte geçireceğiz. Bizler bu işin gönüllüleriyiz" dedi.
Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç de, şu anda ortada uluslararası bir festival görmediğini, festivalin bazı kuruluşlar ve kurumların insafına bırakıldığını söyledi. Genç cşöyle konuştu:
"Kentliyle buluşması beklenen bir festival olması gerekirken, giderek küçülüyor. Festivalleri yerel yönetimler yaparlar, ön plandadırlar. Yerel yönetimler taşın altına elini koymalı. Büyükşehir ya da ilçe belediye başkanı bunun yönetiminde olmalı. Belediyeler ağırlığını koyarak uluslararası düzeye çıkması için gerekeni yaparlarsa o zaman biz de doyasıya müzik dinleriz, halkımız müzikle buluşur ve bunun adına uluslararası müzik festivali deriz. Bunu yaparken falanca ülke, ulusun müziğini ille de halkımızın önüne sürmek gerekmez. Doğru bir yola çıktınız ama küçüle küçüle tükenme noktasına gelindi."  
ULUSLARARASI BİR FESTİVALDİR
Bunun üzerine söz alan Selma Yağcı, "Söylediğinizin içinde bir tanesi doğru. O da, 'Taşın altına elimizi  koymalıyız' Halkımıza illa klasik müziği sevdirmek için yola çıkmadık. Bu festival 2007 yılında Avrupa Festivaller Birliği'ne kabul edildiyse, uluslararası bir festivaldir. Böyle düşünmüyorsan Avrupa Festivaller Birliği'ni biraz incele" diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz ise, festivalin kentin kültürü ve tanıtımına ciddi destekler sunduğunu söyledi. Toplantı, Genç Yetenek Ödülü sahibi Aylin Çelik'in mini bir konseri ile son buldu.
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mersin Uluslararası Müzik Festivali başlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2017 tarihinde saat 15 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin Uluslararası Müzik Festivali başlıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı