MERSİN HABERLERİ

Mersin ile Penza arasında işbirliği

AA / Mustafa Güngör
20 Ocak 2015 - 12:24Son Güncelleme : 20 Ocak 2015 - 12:25

- Rusya'nın Penza kenti ile Mersin arasında ticari, ekonomik ve kültürel alanlardaki iş birliğini kapsayan anlaşma imzalandı - Penza Bölge Valisi Bochkarev: "Türkiye'den özellikle yaş meyve sebze, süt ve süt ürünleriyle ilgili birtakım yatırımcıların bölgemize gelmesini arzu ediyoruz" - Mersin Valisi Çakacak: "Mersin'in Rusya'ya 210 milyon dolar civarında ihracatı bulunuyor. Var olan bu ekonomik iş birliğinin karşılıklı ziyaretlerle daha da arttırılacağı inancındayız"

AA / Mustafa Güngör

MERSİN (AA) - Rusya'nın Penza şehri ile Mersin arasında ticari, ekonomik ve kültürel alanlarda işbirliğini kapsayan anlaşma imzalandı.

Penza Bölge Valisi Vasily K. Bochkarev, Mersin Valisi Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret etti. Bochkarev burada yaptığı konuşmada Rusya Federasyonu'nun Türkiye ile çok iyi ilişkileri olduğunu söyledi. Mersin'de kurulacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştireceğini belirten Bochkarev, şöyle konuştu:

"Türkiye'de inşa edilecek nükleer santral büyük bir kesime hizmet edecek. Bu santralin inşa edilmesiyle iki ülke birbirine daha da yakınlaşacaktır. Biz Mersin ve Türkiye genelinden Penza Eyaleti'nde yatırım yapılmasını ve karşılıklı alışverişin gelişmesini istiyoruz. Türkiye'den özellikle yaş meyve sebze, süt ve süt ürünleriyle ilgili birtakım yatırımcıların bölgemize gelmesini arzu ediyoruz."

Penza şehrinde 100 bine yakın Müslüman'ın yaşadığını aktaran Bochkarev, Müslüman halkın çoğunluğunu Tatarlar'ın oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Mersin Valisi Özdemir Çakacak da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türkiye'nin ihracatında Rusya'nın önemli yere sahip olduğunu belirtti.

Ekonomik ilişkilerin Akkuyu Nükleer Güç Santrali dolayısıyla daha da artacağını ifade eden Çakacak, "Mersin'in Rusya Federasyonu'na 210 milyon dolar civarında ihracatı bulunuyor. Var olan bu ekonomik iş birliğinin karşılıklı ziyaretlerle daha da arttırılacağı inancındayız. Bununla birlikte ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha da ileriye götürülmesini amaçlıyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından Mersin ile Penza arasında ekonomik, kültürel ve ticari anlaşmaları kapsayan protokol imzalandı.

Penza Bölge Valisi Bochkarev, Vali Çakacak'a şiir kitabı ve 18. yüzyıldaki Penza şehrinin valilerinin tuğralarından oluşan tablo hediye etti. Vali Çakacak da Bochkarev'e vazo hediye etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mersin ile Penza arasında işbirliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ocak 2015 tarihinde saat 12 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin ile Penza arasında işbirliği haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:20
  • Guneş
   06:12
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:05
  • Akşam
   20:03
  • Yatsı
   21:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı