Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mersin’de ihale operasyonu: 68 gözaltı

  Ali Ekber ŞEN- Mustafa İNSAN/MERSİN, (DHA)
  25 Temmuz 2007 - 15:18Son Güncelleme : 25 Temmuz 2007 - 15:18

  MERSİN’de, polisin başlattığı ihale yolsuzluğu operasyonunda gözaltı sayısı 68’e yükseldi. Bayındırlık İl Müdürü Zekeriya Evran’ın ardından İl Genel Meclis Başkanı AKP’li Edim Serin ile İl Genel Meclis Üyesi AKP’li Hüseyin Hasırcı ve eski üye MHP’li Şuayip Kırmızı da gözaltına alındı. Gözaltına alınan Bayındırlık İl Müdürlüğü’nde görevli mühendis Alp Apaydın ise Emniyet Müdürlüğü’nde kalp krizi geçirince hastaneye kaldırıldı.

  Mersin Valiliği’ne 6 ay önce devlet inşaat ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı ihbarı gelmesi üzerine cumhuriyet başsavcılığı harekete geçti. Başsavcılığın talimatı üzerine çalışma başlatan polis, ihale yolsuzluğuna adı karışanların telefonlarını dinlemeye aldı.

  Yaklaşık 6 ay süren teknik takibin ardından polis, dün sabah operasyon için düğmeye bastı. Önce Bayındırlık Müdürlüğü’ne baskın yapan polis, 2005- 2006 döneminde yapılan devlet ihalelerine fesat karıştırdıkları ileri sürülen Bayındırlık İl Müdürü Zekeriya Evran, Müdür Yardımcıları Erol Perçen ve Zeki Kara, kurumun çeşitli birimlerde görev yapan memurlar Halil Deveden, Özgür Teker, Alp Apaydın, Nihat Öztürk, Melek Özgen, Özgen’in eşi Sadık Özgen, Hüseyin Erkan, Metin Kayaş, Niyazi Keçebaş, Orhan Munip Gençoğlu’nu gözaltına alındı. Ayrıca, Bayındırlık Müdürlüğü'nün devlet ihaleleriyle ilgili tüm bilgisayar kayıtlarına ve belgelerine de el konuldu.

  OPERASYON ÖZEL İDAREYE KAYDIRILDI

  İkinci operasyon, valilik bütçesini kullanan İl Özel İdare Müdürlüğü’nde yapıldı. Dün gece yapılan baskında birçok belgeye el konulurken, geçen nisan ayında İl Genel Meclis Başkanlığı’na seçilen AKP’li Adem Serin, İl Genel Meclis üyesi AKP’li Hüseyin Hasırcı’nın yanı sıra eski İl Genel Meclis Üyesi MHP’li Şuayip Kırmızı’yı da gözaltına aldı.

  Operasyonun devamında ise çok sayıda müteahhit ve bunlarla ilişkisi belirlenen birçok kişi de gözaltına alındı. Gözaltındaki 6’sı kadın toplam 68 kişi, Mersin Devlet Hastanesi’ndeki sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra sorguya alındı.

  KALP KRİZİ GEÇİRDİ

  Bu arada, Bayındırlık İl Müdürlüğü’nde mühendis olarak görev yapan Alp Apaydın, gözaltına alındıktan bir süre sonra kalp kriz geçirdi. Polisler tarafından Mersin Devlet Hastanesi’ne götürülen Apaydın tedaviye alındı.

  Üst düzey bir emniyet yetkilisi, iddialarla ilgili operasyonların devam ettiğini, gözaltı sayısının artabileceğini kaydetti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı