MERSİN HABERLERİ

Mersin’de Hafriyat Ve Moloz Döküm Alanları Belirleniyor

IHA
01 Eylül 2015 - 16:17Son Güncelleme : 01 Eylül 2015 - 16:18
IHA

Mersin Büyükşehir Belediyesi, hafriyat ve moloz denetimlerini sürdürüyor. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Büyükşehirlerin en büyük sorunlarından birinin hafriyat atık döküm sahalarının bulunmaması olduğunu belirterek, döküm alanları belirleme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar İnşaat A.Ş Hafriyat Müdürlüğü, 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında hazırlanan ‘Hafriyat Toprağı ve İnşaat Yıkıntı Atıkları Yönetmeliği’ çerçevesinde, Orman Bölge Müdürlüğü’nün, merkez Toroslar ilçesi Çelebili mevkiinde 183 bin metreküp, merkez Yenişehir ilçesi Kara Hacılı mevkiinde ise 535 bin metreküp maden vasfını yitirmiş iki düzenli depolama alanının, hafriyat toprağı ve moloz döküm alanları olarak tahsis edildiğini kaydetti.
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, şehir merkezinde de belediye hizmet alanlarına işlevsellik kazandırmak amacıyla geçici depolama alanları kullanılıyor. Yeni bir uygulama olması nedeniyle ‘Hafriyat Toprağı ve İnşaat Yıkıntı Atıkları’nın kontrol yönetmeliği ve mevzuata uygun ilerleyebilmesi açısından, İmar İnşaat A.Ş, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Zabıta Dairesi Başkanlığı, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ve ilçe belediyeleri ile koordineli olarak çalışmalar devam ediyor.
Çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Kocamaz, büyükşehirlerin en büyük sorunlarından birinin hafriyat atık döküm sahalarının bulunmaması olduğunu belirterek, “Mersin genelinde çevre kirliliğine sebebiyet verecek unsurları ortadan kaldırarak, yaşanılabilir bir şehir oluşturmak amacıyla çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Belirlenen hafriyat toprağı ve moloz döküm alanlarının dışındaki alanların kullanımında yaşanan sorunları gidermek amacıyla ilgili birimlerimiz denetimlerini yaparak, gerekli işlemleri uyguluyor” dedi.
Öte yandan, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 15. maddesinin (o) fıkrasına göre hafriyat toprağı ve moloz döküm alanlarını belirlemek ve taşımalarda çevre kirliliği oluşmaması için gerekli tedbirleri almanın belediyelerin görevi olduğu anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun çevre ile ilgili 41. maddesinin 4. bendinde, ‘İnşaat atık ve artıklarını bunların toplanmasına veya depolanmasına özgü yerler dışına atan kişiye 208 TL’den 6 bin 337 TL’ye kadar idari para cezası verilir. İnşaat faaliyetinin bir tüzel kişi adına yürütülmesi halinde bu tüzel kişi hakkında verilecek idari para cezasının üst sınırı 10 bin 635 TL’dir’ denilmektedir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mersin’de Hafriyat Ve Moloz Döküm Alanları Belirleniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 16 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin’de Hafriyat Ve Moloz Döküm Alanları Belirleniyor haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:26
  • Guneş
   06:16
  • Öğle
   13:17
  • İkindi
   17:02
  • Akşam
   19:57
  • Yatsı
   21:32
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı