MERSİN HABERLERİ

Mersin’de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Başladı

IHA
28.10.2015 - 14:38Son Güncelleme :

MERSİN’DE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI BAŞLADI. CUMHURİYET MEYDANI'NDA DÜZENLENEN TÖRENDE, MERSİN VALİSİ ÖZDEMİR ÇAKACAK, AKDENİZ BÖLGE VE GARNİZON KOMUTANI TUĞAMİRAL NEJAT ATİLLA DEMİRHAN VE MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI BURHANETTİN KOCAMAZ TARAFINDAN ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK SUNDU.

IHA

Mersin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları başladı. Düzenlenen törende, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.
Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü kapsamında bugün Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni düzenlendi. Törene, Vali Çakacak, Tuğamiral Demirhan, Başkan Kocamaz ile MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin milletvekili Oktay Öztürk, protokol üyeleri, askeri erkan, gaziler ve öğrenciler katıldı. Vali Çakacak’ın, askeri tören mangasını selamlamasıyla başlayan törende, daha sonra Vali Çakacak, Tuğamiral Demirhan ve Başkan Kocamaz Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Tören, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı’nın göndere çekilmesiyle sona erdi.
Törenin ardından Cumhuriyet Meydanı’nda gazetecilere açıklama yapan Vali Çakacak, 92. yılını kutladığımız Cumhuriyet Bayramı’nın Türk milletinin en büyük bayramı olduğunu söyledi. “Cumhuriyet Bayramımız Mersinli hemşehrilerimize ve tüm milletimize kutlu olsun” diyen Çakacak, bir ve beraber, bütünlük içinde daha nice bayramlar kutlamayı temenni etti.
Kurtuluş Savaşı mücadelesine vurgu yapan Çakacak, “Milletin bağrından çıkan Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak kurtuluş meşalesini yaktı ve milletimizi arkasına alarak büyük bir kurtuluş mücadelesi başlattı. Bu kurtuluş mücadelesi her türlü imkansızlık içinde başarıya ulaştı ve cumhuriyet ile taçlandırıldı. Bu, Atatürk’ün liderliğinde Türk milletinin bütün dünyaya gösterdiği azminin, inancının, birlikteliğinin, beraberliğinin zaferidir” dedi.
Atatürk’ün, cumhuriyeti yeni nesle emanet ettiğini vurgulayan Çakacak, “Bizlere de millet olarak emanet edilen bu cumhuriyete sahip çıkmak, cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmak ve Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmaktır. Bizler de millet olarak cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyini, cumhuriyetimizin kazanımlarıyla birlikte demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan cumhuriyetimize, demokrasimize, birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkarak, bu emanetin emin ellerde olduğunu bütün dünyaya göstereceğiz” diye konuştu.
Türkiye’ye geçmişte olduğu gibi her zaman göz dikenler olduğuna işaret eden Çakacak, “Biz kimsenin ülkesine göz dikmeyiz. Atatürk ‘yurtta barış, dünyada barış’ demiş. Biz, millet olarak barışı seven bir ülkeyiz. İstiyoruz ki, herkes bize de barışla ve sevgiyle baksın. Ülkemiz toprakları üzerinde yaşayanlara da şunu diyoruz ki, bu ülke birlik, beraberlik, kardeşlik üzerine kuruldu, ülkemizin birliği, beraberliği, kardeşliği, vatandaşımızın sağduyusu her zaman galip gelir ve ülkemiz üzerinde hain emeller besleyenlere asla fırsat vermez. Tekrar Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyorum. Bize böyle cennet vatanı armağan eden başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi minnetle, şükranla, rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mersin’de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 14 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin’de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Başladı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı