MERSİN HABERLERİ

Mersin’de Bayram Dolayısıyla Trafik Denetimleri Arttı

IHA
16.07.2015 - 16:44Son Güncelleme :
Yerel Haberler
IHA

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla tatil öncesinde ve bayram boyunca vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla şehir merkezinde ve şehirlerarası yollarda gerekli tüm trafik önlemlerini alarak uygulamaya koydu.
İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, son yıllarda bayram tatillerinde meydana gelen trafik kazalarının önemli bir bölümünün hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresi ihlali gibi nedenlerden meydana geldiği belirtilerek, sürücüler uyarıldı. Bayram tatili süresince trafik hizmetlerinde görevli mevcut personele ek personel takviyesi yapılarak, il merkezinde, şehirlerarası yollarda ve tüm ilçelerde, aralıksız sabit ve seyir halinde denetimler yapılacağı belirtilen açıklamada, “İl Merkezi ile otogarı bulunan ilçelerimizde, yolcu indirmek bindirmek maksadıyla otogara giriş çıkış yapan tüm otobüsler üzerinde, ayrıca otogarı bulunmayan ilçelerimizin yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin kalkış noktalarında denetimler yapılacaktır. Kontroller titizlikle yapılacak, eksiklikleri tespit edilen araç ve sürücüleri hakkında gerekli yasal işlemler başlatılarak, eksiklikler giderildikten sonra araçların yola devam etmelerine izin verilecektir” denildi.
Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin terminal çıkış noktalarında, Yol Kenarı Ortak Denetim Noktalarında ve dinlenme tesislerindeki mola yerlerinde de sürekli denetlenecekleri kaydedilen açıklamada, denetimler sırasında trafik görevlilerince yolculara bilgilendirme yapılarak, eğitici broşürler de dağıtılacağı aktarıldı.
Alınan diğer trafik önlemleri ise şöyle sıralandı: “Bayram tatili süresince şehitliklerde, mezarlıklarda, cezaevlerinde, alış veriş merkezlerinde, bayram namazı için camilerde, halkın yoğun olarak bulunacağı cadde ve bulvarlarda, önemli kavşaklarda personel görevlendirilmesi yapılacağından, bu gibi yerlere gelen vatandaşlarımızın araçlarını, yollara gelişi güzel park etmemeleri, hırsızlık gibi olaylara karşı aracın camlarını kapalı, kapılarını kilitli tutmaları, park konusunda görevlilerin uyarı ve ikazlarına uymaları gerekmektedir. Ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında, emniyet kemeri takılı olarak kazaya karışanların, takmayanlara göre ölüm ve yaralanma riskinin yüzde 65 oranında azaldığı bilimsel olarak tespit edildiğinden, özel araçların ön ve arka koltuklarında oturan sürücü ve yolcular ile emniyet kemeri takma zorunluluğu getirilen toplu taşıma araçlarındaki sürücü ve yolcularında emniyet kemerini takmaları hayati açıdan büyük önem taşımaktadır. Hızdan kaynaklanan trafik kazalarının önlenmesi amacıyla otoyolda, bölünmüş karayolunda ve şehir merkezindeki önemli cadde ve bulvarlar üzerinde, hız yapmaya müsait yerlerde sabit ve seyir halinde radarla hız denetimleri yapılacaktır. Kent merkezinde bulunan Adnan Menderes Bulvarı, GMK Bulvarı, Hacı Okan Merzeci Bulvarı, Akbelen Bulvarı ve 3. Çevre Yolu üzerinde hız limiti otomobiller için 70, diğer araçlar için 50 km/s, şehir içi diğer yollarda ise 50 km/s. olduğundan, vatandaşlarımızın o yol kesimi için belirlenen hız limitlerine, trafik işaret ve levhalarına uymaları gerekmektedir. Özellikle sabaha karşı uykusuzluk ve yorgunluk belirtilerinin yoğunlaştığı ve güneşinde etkisiyle sürücülerin olumsuz etkilendiği bilindiğinden, uzak yerlerden gelen vatandaşlarımızın uygulama noktasında kısa süreli de olsa araçtan inerek dinlenmeleri halinde, hem aracın iç mekanındaki oksijen yoğunluğunun artması hem de hareket ederek kan dolaşımının normale dönmesi, uyku ve yorgunluğun bir nebze de olsa giderilmesi için önem arz etmektedir. Sevenlerin bir araya geldiği sevinç günleri olan bayramlarımızın, yas günlerine dönüşmemesi için alınan tüm trafik tedbirlerinin yanında, vatandaşlarımızın da azami titizlikte trafik kurallarına riayet etmeleri, meydana gelebilecek trafik kazalarının önlenmesi ve trafik güvenliğinin sağlanmasına doğrudan katkı sağlayacaktır. Bu vesile ile tüm vatandaşlarımızın Ramazan Bayramını kutlar, sevdikleriyle beraber kazasız ve huzurlu bir bayram geçirmelerini dileriz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mersin’de Bayram Dolayısıyla Trafik Denetimleri Arttı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin’de Bayram Dolayısıyla Trafik Denetimleri Arttı haberi güncellenecektir.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

19 Haziran 2018, Salı
 • İmsak
  03:30
 • Guneş
  05:15
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  20:10
 • Yatsı
  21:48
Sayfa Başı