Gündem Haberleri

  Mersin’de Barzani şirketlerinin izini sürüyoruz

  Hürriyet Haber
  23.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin Başkanı Mesud Barzani’nin "Mersin’de firmaları olduğu" iddiaları üzerine, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası denetimlerini sıklaştırdı.

  Oda Başkanı Kadri Şaman, doğrudan Barzani adına kayıtlı firma bulunmadığını açıklarken, kayıtlardaki 350 yabancı şirketten yüzde 80’in Irak kökenli olduğunu belirtti.

  TÜRKİYE’nin Kuzey Irak’a aski bir operasyon düzenlemesinin gündemde olduğu bir dönemde, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani’nin ekonomik gücünün temelinde Türkiye’deki şirketlerinin bulunduğu iddialarına karşılık, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Kadri Şaman harekete geçtiklerini açıkladı. Barzani ve ailesinin özellikle Mersin Serbest Bölgesi’ndeki şirketleri üzerinden kazanç elde ettiği iddialarına karşılık, bu şirketlerin sayısı ve hangi sektörlerde faaliyet gösterdiklerine ilişkin kesin bir bilgi verilemiyor.

  YÜZDE 80’İ IRAKLI: Bu tür iddiaları önceden beri değerlendirdiklerini açıklayan Mersin TSO Başkanı Kadri Şaman, son gelişmelerle birlikte denetimleri sıklaştırdıklarını belirtti. Mersin TSO’ya kayıtlı 17 bin firmanın bulunduğunu, bunlardan 350’ye yakınının yabancı firmalardan oluştuğunu belirten Şaman, yabancı firmaların yaklaşık 80’inin de Irak kökenli olduğunu ve çoğunluğu Mersin Serbest Ticaret Bölgesi’nde faaliyet gösterdiğine dikkat çekti. Şaman, "Ancak bunların içinde Türkmen soydaşlarımızın firmaları da var. Kerkük’ten ve Musul’dan üye firmalarımız var" dedi.

  ADINA KAYITLI FİRMA YOK: Barzani’nin doğrudan ismini taşıyan, onun adına kayıtlı faaliyet gösteren firma bulunmadığını belirten Şaman, ancak Barzani’nin "Mersin üzerinden ticaret yaptığı, buradan para temin ettiği" yolundaki iddiaları önceden beri değerlendirdiklerini, son gelişmelerle de denetimlerini sıklaştırdıklarını belirtti. Şaman, şunları söyledi: "Bizim görevimiz, tüm üye firmalarımızın faaliyetlerini yasalara uygun sürdürmelerini sağlamak. Ülke menfaatlerine aykırı, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne zarar verebilecek bir faaliyete göz yummak söz konusu olamaz. Zaten devletin ilgili birimleri de bu firmaları sürekli kontrol ediyor."

  MERSİN EKONOMİSİNE ZARAR: Şaman, "Ülkemizin ekonomisine fayda sağlayacak her ticaret erbabına ve sanayicisine yardımcı olmaya hazırız. Ancak söz konusu ülkenin birlik ve bütünlüğü ise başka hiçbir söze gerek kalmaz. Bu konuda son derece hassas davranıyoruz" derken, bu konudan duydukları rahatsızlığı da dile getirdi. Şaman, daha önce de Mersin Serbest Bölgesi ile ilgili spekülasyonlar yapıldığını, bunun hem serbest bölgeye hem de Mersin ekonomisine zarar verdiğini, bu nedenle firmaları mercek altında tutmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı