MERSİN HABERLERİ

Mersin’de 280 milyonluk 10 tesisin temeli atılacak

DHA
31.03.2016 - 11:15Son Güncelleme :

Mersin’de 280 milyonluk 10 tesisin temeli atılacak

DHA

BAŞBAKAN Yardımcısı Lütfi Elvan ile birlikte Mersin'e gelecek olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından planlanan 280 milyon lira yatırım bedelli 9 tesisin temelini atacak.
Bakanlar Elvan ve Eroğlu 2 Nisan'da Mersin'e gelerek Cumhuriyet Meydanı’nda toplu temel atma ve açılış törenine katılacak. Törende Pamukluk Barajı Sulaması, Pamukluk Barajı Sulama İletim Kanalı ve Tesisleri, Mezitli Fındıkpınarı Barajı ve Sulaması, Aksıfat Barajı İçmesuyu Rölekasyonu ile 3 adet taşkın koruma tesisi ve 1 köprünün temeli atılacak. Ayrıca, DKMP'nin hayata geçirdiği Pullu-Kuyuluk Tabiat Parkları’nın yol-alan düzenlemesi hizmete açılacak. Bakan Eroğlu DSİ tarafından hizmete alınacak 100’ncü Yıl Tabiat Parkı giriş kontrol noktasının iyileştirilmesi, çevre ihata yapımı ile Bahçe Alabalık Üretim İstasyonu Kapasite Artırımı Projesi’nin açılışını da gerçekleştirecek. Temeli atılacak Pamukluk Barajı Sulaması ile 160 bin 30 dekar, Mezitli Fındıkpınarı Barajı ve Sulaması ile de 3 bin 760 dekar olmak üzere toplam 163 bin 790 dekar zirai arazi suya kavuşacak. Ayrıca 1 ilçe, 2 mahalle ve 770 dekar zirai arazi taşkından korunacak.
Eroğlu, programı çerçevesinde ayrıca 311 milyon TL yatırım bedeline sahip 37 projeyi daha açıklayacak. Bunlar arasında sulama, taşkın koruma tesisleri, fidan üretimi, orman köylülerine kredi, gelir getirici tür ağaçlandırma, yangın ilk müdahale ekip binası, 2 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun kurulması ile Çukurova Havalimanı’na uçuculuk faaliyetleri için vazgeçilmez olan Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (H-OMGİ) kurulması yer alıyor.

MERSİN, (DHA)
(31.03.2016), (FOTOĞRAFLI)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mersin’de 280 milyonluk 10 tesisin temeli atılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 11 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin’de 280 milyonluk 10 tesisin temeli atılacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı