MERSİN HABERLERİ

Mersin Büyükşehir, Üreticilere Nergis Soğanı Dağıttı

IHA
09.09.2015 - 15:43Son Güncelleme : 09.09.2015 - 15:44

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TARSUSLU ÜRETİCİLERİN EK GELİR ELDE ETMELERİ AMACIYLA HAYATA GEÇİRDİĞİ ‘NERGİS ÇİÇEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ VE YAYGINLAŞTIRILMASI PROJESİ’ KAPSAMINDA KIZILÇUKUR MAHALLESİ’NDE 50 BİN 400 ADET NERGİS ÇİÇEĞİ SOĞANI DAĞITTI.

IHA

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsuslu üreticilerin ek gelir elde etmeleri amacıyla hayata geçirdiği ‘Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında Kızılçukur Mahallesi’nde 50 bin 400 adet nergis çiçeği soğanı dağıttı.
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından ‘Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında, Tarsus’un Kızılçukur Mahallesi’nde üreticilere nergis çiçeği ile ilgili bilgilerin verildiği bir toplantı düzenlendi. Üreticilerin ek gelir elde etmesi ve mahallelinin tarım ekonomisinin canlanması amacıyla hayata geçirilen projede, 63 üreticinin her birine 800’er adet olmak üzere toplam 50 bin 400 adet nergis çiçeği soğanı dağıtıldı.
Üreticilere nergis çiçeği yetiştiriciliği, dikimi ve bakımı hakkında bilgilerin verildiği toplantıya, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Ercan Özzambak, Dr. Emrah Zeybekoğlu ve Ziraat Mühendisi İzzet Gün katıldı. Nergis çiçeği yetiştiriciliğinin bu bölgede uygun yetişme koşullarına imkan bulduğunu belirten akademisyenler, nergisin güneş ışığından alacağı vitaminin burada fazlasıyla var olduğunu dile getirdiler.
Öte yandan, proje ile birinci yıl sonunda üreticiler elde ettikleri soğanların satışlarını yaparak, hem gelir elde edecek hem de farklı üreticilerin de nergis çiçeği yetiştiriciliği yapmaları sağlanarak, proje yaygınlaştırılacak. 50 bin 400 adet nergis çiçeği soğanı dağıtımı ile birinci yıl sonunda 201 bin 600 adet nergis çiçeği soğanının oluşması sağlanacak. Proje ile ikinci yılın sonunda toplam 30 bin TL/yıl, üçüncü yılın sonunda toplam 90 bin TL/yıl, dördüncü yılın sonunda toplam 270 bin TL/yıl, üretici bazında ise yaklaşık 4 bin 300 TL/yıl çiçek geliri elde edilmesi planlanıyor. Proje kapsamında dağıtılan nergislerin ilk hasadı Ocak ve Şubat ayında yapılarak, mahallelinin bütçesine katkı sağlanmış olacak.
Proje ile boş kalan topraklarını değerlendirdiklerini belirten üreticiler ise gelir getiren projeden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mersin Büyükşehir, Üreticilere Nergis Soğanı Dağıttı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Eylül 2015 tarihinde saat 15 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin Büyükşehir, Üreticilere Nergis Soğanı Dağıttı haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:45
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:32
  • Akşam
   19:09
  • Yatsı
   20:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı