MERSİN HABERLERİ

Mersin Barosu, Yeni Adli Yılı Törenle Açtı

IHA
01.09.2015 - 10:51Son Güncelleme : 01.09.2015 - 10:52

MERSİN BAROSU BAŞKANI AV. ALPAY ANTMEN, HUKUK CAMİASININ YENİ ADLI YILA YİNE SANCILI BİR BİÇİMDE GİRDİĞİNİ SÖYLEDİ.

IHA

Mersin’de 2015-2016 adli yılı düzenlenen törenle açıldı.
Yeni adli yıl açılışı için Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende ilk olarak Atatürk Anıtına çelenk bırakan avukatlar, ardından saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okudu.
Törende konuşan Mersin Barosu Başkanı Av. Alpay Antmen, hukuk camiasının yeni yıla yine sancılı bir biçimde girdiğini ifade ederek, "Artık Türkiye’nin en önemli sorunu demokrasi ve terördür. Şiddetin hüküm sürdüğü demokrasinin olmadığı bir ortamda hukukun varlığından söz edilemez. Ülkemizde ilk yapılması gereken iş terör örgütünün silah bırakıp sınır dışına çıkmasıdır. Ardından elbirliği ile ülkemizde barışın ve tam demokrasinin inşası gerekmektedir" dedi.
Antmen, yargının siyasallaşmaktan kurtulamadığını ve hukuk sisteminin hergün darbe aldığını ifade ederek, Türkiye’de siyasi iktidarın, koalisyon yapmayı gereksiz görerek, ülkeyi yeni bir seçime götürdüğünü, terör olaylarını yeniden hortlattığını söyledi.
Adalet duygusunun yara aldığı toplumlarda, bireylerin hak ve özgürlüklerinden söz edilemeyeceğini ifade eden Antmen, "Savunmanın adli yıl açılış törenlerindeki varlığı kimilerini rahatsız etmiş ve Yargıtay’da adli yıl açılış törenleri kaldırılmıştır. Savunmayı adalet arayışının dışında tutmak isteyen bu anlayışı tarih ve Türk hukuk tarihi esefle yazacaktır" diye konuştu.
Alpay Antmen, avukatların yargı mekanizması içerisindeki yerinin ikincil bir konumda görülmesine son verilmesi gerektiğini belirterek, "Avukatların savunma mesleğinin en kısa zamanda güvenceye kavuşturulması ve ilk başta iddia makamıyla eşitliğin sağlanması gerekmektedir" dedi.
Antmen, bu yıl da hukukun üstünlüğü, insan hakları ve adalet düşüncelerini savunmaya devam edeceklerinin altını çizerek, "Nerede hak ihlali varsa biz Mersin Barosu olarak orada olacağız. Hukukun üstünlüğü için, tam bağımsız ve yandaş olmayan yargı için, adil yargılanma hakkı için ve mesleğimiz için yıkılmaz bir kale gibi dimdik ayaktayız. Adli yıl tüm hukuk camiasına ve halkımıza hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mersin Barosu, Yeni Adli Yılı Törenle Açtı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 10 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin Barosu, Yeni Adli Yılı Törenle Açtı haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:01
  • Guneş
   06:43
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:34
  • Akşam
   19:12
  • Yatsı
   20:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı