Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mersin Akdeniz Oyunları'ndan umutlu

AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, Mersin'in 2013 Akdeniz Oyunları adaylığı ile ilgili, “Büyük bir aksilik olmazsa, yarın yapılacak oylamada bu organizasyonu Mersin'e kazandıracağız” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Tüzmen, 2009 yılında İtalya'nın Pescara kentinde yapılan Akdeniz Oyunları esnasında gerçekleştirilen 2013 Akdeniz Oyunları'na evsahipliği yapacak ülkenin belirlenmesi oylamasında çok önemli çalışmalar yaptıklarını, ancak organizasyonun Yunanistan'a verildiğini hatırlattı.

Dönemin Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin oyunları ülkesine kazandırmak için çok büyük çaba sarf ettiğini kaydeden Tüzmen, “Sayın Bakan İtalya'ya gelerek ciddi bir karargah kurmuştu ve günlerce çalışmıştı. Biz de bir diğer devlet bakanı arkadaşım ve Mersin'deki üst düzey yöneticilerle çalışmalar yapmıştık. Ancak oyunlar Yunanistan'ın Volos şehrine verildi. Tabii biz hüsranla geri döndük. Bundan sonra biz de bu sefer 2017 için çalışmalara başladık. Ancak Avrupa'da yaşanan kriz, Yunanistan'ın bu işlerde eskisi kadar rol alamayacağını gösterdi” diye konuştu.

2013 Akdeniz Oyunları'na İspanya ve Libya'nın da aday olduğunu ifade eden Kürşad Tüzmen, şöyle devam etti:
“Libya'nın durumu malum, İspanya'da oyunları düzenlemek için çalışmalar yapabilir. Ama onların durumunu net olarak bilmiyorum. Oyunların komite üyeleri bizlere, 'Her şeyiniz tamam, heyetinizi gönderin' dediler. Biz de heyetimizi göndererek çalışmalarımızı yaptık. Heyetin içindeki eski sporcular da bizim arkadaşımız. Biz, burada daha çok telefon trafiği yapıyoruz. Onlara Mersin ile ilgili olarak çeşitli sunumlar da yaptık. Belediye başkanımız ve sayın valimiz, tesisler konusunda da çeşitli bilgiler verdi.”

BAŞBAKANIN DESTEĞİ

Oyunlar komitesinin oyunların düzenlemesi adına garanti mektubu istediğini ifade eden Tüzmen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oyunların Türkiye'ye alınması konusunda her türlü desteği verdiğini söyledi.

Oyunlar komitesinin kendilerinden 'garanti mektubu' istediğini vurgulayan Tüzmen, “Bizler söz konusu garanti mektubunu 2017 yılındaki oyunlara evsahipliği yapmak adına zaten yazmıştık. Komitenin bu talebi doğrultusunda biz de hemen Sayın Başbakanımız'a gittik. Başbakanımızın garanti mektubu olmasa, bu işin Mersin'e gelmesi mümkün değildi. Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız Nafız Özak da oyunların Türkiye'ye verilmesi adına çok gayret gösterdi. Türkiye, Erzurum'da düzenlenen Üniversitelerarası Kış Oyunları'nda büyük bir organizasyon yaparak kendini kanıtladı. 2013 Akdeniz Oyunları için toplam 21 ülke delegesinin katılacağı ve internet üzerinden yapılacak oylamada, yüzde 51 oy almamız gerekiyor. Mersinimiz, bu oyunları kucaklamanın başarısını yaşayacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz