« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mersin Akdeniz Oyunları'na hazır

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin'in “2017 Akdeniz Oyunları'na hazır olduğunu” bildirdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerinin, Mısır'ın İskenderiye, Hırvatistan'ın Rijeka, İspanya'nın Tarragone ve Libya'nın Trablus kentleriyle birlikte aday olan Mersin'deki inceleme öncesi, Macit Özcan Spor Kompleksi'nde Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ın da katılımıyla toplantı düzenledi.

Mersin'in nüfus olarak taşıdığı potansiyel ile kurumsal işbirliği ve kurumlar arası güç birliği olarak önemli bir zenginliğe sahip bulunduğunu ifade eden Güzeloğlu, şöyle konuştu:
“Her şeyden önce ticaret, lojistik ve liman kenti olan Mersin, 10 bin yıllık kültürel geçmişi, tarihi zenginlikleri, turistik varlıkları ile sadece spor için değil, turizm açısından da önemli bir şehirdir. Türkiye'deki her kesiminin kardeşçe bir arada yaşadığı bir kenttir. Bunu daha öteye taşımak, uluslararası bir organizasyonla taçlandırmak istiyoruz. Mersin, 2017 Akdeniz Oyunları'na hazırdır.
Spor altyapısı açısından önemli bir zenginliğe sahip olan kentimizde gerek tesisler, gerek gerçekleştirilen organizasyonlar, gerekse vatandaşın spora ilgisi organizasyon için en uygun kent olduğumuzu bir kez daha gösteriyor. Bu nedenle 1971'de İzmir'de gerçekleştirilen Akdeniz Oyunları'na Türkiye'de ikinci kent olarak ev sahipliği yapmaya hazırız.”

Bir gazetecinin “Yunanistan'ın ekonomik kriz nedeniyle 2013 Akdeniz Oyunları'nı yapamayacağı” şeklinde değerlendirilmelerde bulunulduğunu hatırlatması üzerine Güzeoğlu, “Biz 2017 için adaylığımızı resmen yaptık. Ama 2013 Akdeniz Oyunları da söz konusu olursa ona da hazırız. Mersin mevcut ve yapılacak tesisleri ile büyük bir organizasyonu tek başına gerçekleştirecek kapasiteye sahip kent konumunda” diye konuştu.

Organizasyona ev sahipliği yapma konusunda iddialı olduklarını dile getiren Güzeloğlu, kentte inceleme yapacak komitede bulunanlara da bunu en iyi şekilde anlatmaya çalışacaklarını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da 2017 Akdeniz Oyunları'na iddialı bir şekilde hazırlandıklarını söyledi.
Amaçlarının Mersin'i kültür ve sanatın yanı sıra bir spor kenti yapmak olduğunu vurgulayan Özcan, şunları kaydetti:
“Bizim bu organizasyona ev sahipliği yapmak istememizin önemli nedenlerinden birincisi Mersin'in Avrupa ve dünyada tanınan bir kent haline dönüşmesi, ikincisi ise tüm spor tesislerinin eksikliklerinin giderilerek kentimizi bir spor şehri haline gelmesidir. Mersin insanı kültür, spor ve sanata çok yatkındır. Kentimizin bu özelliklerini tüm dünyaya tanıtmak açısından Akdeniz Oyunları önem taşımaktadır.”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın'ın adaylık sürecini, yapılması planlanan tesisler ve tahmini bütçe ile oyunlarda kullanılması planlanan mevcut tesislerle ilgili sunum yaptığı toplantıda, ayrıca tanıtım filmi gösterildi.
Bu arada, akşam Mersin'e gelecek Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerinin yarından itibaren 14 Ocak tarihine kadar incelemelerde bulunacakları bildirildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz