MERSİN HABERLERİ

Mersin AK Parti, Listelerin Değişeceğini Düşünüyor

IHA
20.08.2015 - 16:58Son Güncelleme :

AK PARTİ MERSİN İL BAŞKANI İSMAİL TAŞPINAR (ORTADA) VE MERSİN MİLLETVEKİLİ MUSTAFA MUHAMMET GÜLTAK, OLASI BİR ERKEN SEÇİMDE AK PARTİ'NİN MEVCUT MİLLETVEKİLİ LİSTELERİNDE AZ DA OLSA DEĞİŞİKLİKLER OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİLER.

IHA

Türkiye’nin erken seçim sürecine girdiği bu günlerde, Mersin AK Parti’de mevcut milletvekili listelerinin az da olsa değişeceği görüşü ağırlık kazandı. AK Parti Mersin İl Başkanı İsmail Taşpınar, “Türkiye çapında ufak tefek rötuşlar olma ihtimali var” derken, Mersin Milletvekili Mustafa Muhammet Gültak da “Değişikliklerin olacağını tahmin ediyorum ama hangi illerde ne oranda olur, hep beraber öğreneceğiz” dedi.
7 Haziran seçimlerinin ardından bir koalisyon hükümeti kurulamaması ve erken seçim ihtimalinin güçlenmesi üzerine siyasi kulislerde, mevcut milletvekili listelerine ilişkin tartışmalar da hız kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim hükümeti kurulması yönünde attığı adımlar, partilerde seçim çalışmalarını başlatırken, Mersin AK Parti’de listelere ilişkin ağırlıklı görüş, Türkiye genelinde bazı değişikliklerin olabileceği yönünde.
AK Parti İl Başkanı Taşpınar’ın, Mersin Milletvekilleri Mustafa Muhammet Gültak, Yılmaz Tezcan ve İl Kadın Kolları Başkanı Mehri Bilgen ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, olası erken seçimde AK Parti listelerinde bazı değişiklikler olabileceği mesajı verildi. İl binasında gerçekleştirilen toplantıda, bir basın mensubunun, erken seçim ve mevcut milletvekili listelerinde değişiklik olup olmayacağı yönündeki sorusunu yanıtlayan İl Başkanı Taşpınar, şu anda Ankara’da birçok hükümet senaryosu konuşulduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yasaların, Anayasa’nın kendisine verdiği yetkilere dayanarak Türkiye’nin seçime gitmesiyle ilgili Meclis’te görüşmelerini yapacağını belirten Taşpınar, “Anayasa’ya aykırı olmayan hiçbir işleme Cumhurbaşkanımız imza atmaz. Bu çerçevede bir seçim hükümeti kurulacağı şu anda görülüyor. Bunlar da bizim kamuoyu ile birlikte takip ettiğimiz gelişmeler. İnşallah en kısa zamanda sağ salim bir seçime gideriz. Bu tabi Cumhurbaşkanımızın kendi kurmaylarıyla beraber kendisinin vereceği bir karar. Bunu biz buradan bilemeyiz. Ama biz bir an önce seçimlerin yapılmasını ve Türkiye’nin özellikle şu sıkıntılı günlerde bir an önce hükümetine kavuşmasını istiyoruz” diye konuştu.
“TÜRKİYE ÇAPINDA UFAK TEFEK RÖTUŞLAR OLMA İHTİMALİ VAR”
AK Parti’nin olası erken seçime mevcut milletvekili listeleriyle gidip gitmesinin bu tamamen Genel Merkez’in takdiri olduğunu belirten Taşpınar, il başkanı olarak bu konuda herhangi bir yorum yapmasının mümkün olmadığını vurguladı. Listelerle ilgili il başkanlarıyla şu ana kadar herhangi bir görüşme olmadığı bilgisini veren Taşpınar, “Ama önümüzdeki hafta 27-28 Ağustos 2015 tarihlerinde Ankara’da il başkanları toplantımız var. Toplantıda gündeme gelir mi, değerlendirilir mi? Zaten seçim kararı alındıktan sonra seçim takvimi oluşur. Seçim takvimi içerisinde aday adaylığı süreci, adaylık süreci ve seçim kuruluna teslim süreci vardır. Bu süre içerisinde genel merkezimiz bu konuda listelerle ilgili nasıl bir takdirde bulunur, bu tamamen onların inisiyatifinde. Biliyorsunuz, AK Parti’nin tüzüğüne göre adaylar merkez yoklamasıyla belirleniyor. Bundan dolayı bizim şu anda bir yorum yapmamız mümkün değil” ifadelerini kullandı.
Geçtiğimiz günlerde yapılan Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısında 12 Eylül 2015 tarihinde büyük kongre kararı çıktığını anımsatan Taşpınar, “Yine parti sözcümüzün açıklamasına göre, bu kongrede üç dönem kuralıyla ilgili bir esneklik olacağı söyleniyor. Tüm bunları değerlendirdiğimiz zaman tüm Türkiye çapında ufak tefek rötuşlar olma ihtimali vardır diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
“LİSTELERDE DEĞİŞİKLİKLER OLACAĞINI TAHMİN EDİYORUM”
AK Parti Mersin Milletvekili Gültak ise Türkiye’nin tekrarlanan seçimi ilk kez yaşayacağını ancak, daha önceki tüm seçimlerde genelde Meclis aritmetiğinin değiştiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Dolayısıyla bu seçim takviminde de Meclis aritmetiği değişecektir. Ama bu Mersin’de değişir mi, değişmez mi, kaç kişi değişir, aynı mı kalır, bu soruların cevaplarını Yüksek Seçim Kurulu’na liste verildiğinde hep beraber öğrenmiş olacağız. Değişikliklerin olacağını tahmin ediyorum ama ne kadar değişiklik olur, bunun oranı nedir, hangi illerde olur, hangi boyutta olur, onu hep beraber öğreneceğiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mersin AK Parti, Listelerin Değişeceğini Düşünüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ağustos 2015 tarihinde saat 16 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin AK Parti, Listelerin Değişeceğini Düşünüyor haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı