Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mersin 2013'ten umutlu

2017 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapmak için 5 şehir ile yarışan Mersin, organizasyonunu İtalya'nın Pescara kentinde yapılan finalde kaybettiği 2013 yılında yapılacak “17. Akdeniz Oyunları”na da yeniden talip oldu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
2013 Akdeniz Oyunları'nı Mersin'e getirebilmek için yoğun bir çalışma stratejisi yürüten kent dinamikleri, 2007'de İtalya'nın Pescara kentinde yapılan oylamada, finalde ev sahipliğini Yunanistan'a kaptırdı. Bu gelişme üzerine kendine yeni hedef belirleyen Mersin, 18'incisi yapılacak 2017 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapabilmek için çalışmalara başladı.

Bu kapsamda geçen ay, Souhail Khoury başkanlığındaki değerlendirme komitesi üyeleri Mısır'ın İskenderiye, Hırvatistan'ın Rijeka, İspanya'nın Tarragone ve Libya'nın Trablus kentleriyle yarışan Mersin'de inceleme yaparak, kentten olumlu izlenimlerle ayrıldı.

Bu doğrultuda çalışmalar sürerken, Akdeniz Oyunları Uluslararası Komitesi (ICMG) yönetim kurulu yapılan olağanüstü toplantısında alınan kararla, ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğü yerine getiremeyen Yunanistan'ın Volos kentinden 2013 Akdeniz Oyunları'nı düzenleme hakkını geri aldı. Bu karar neticesinde, adaylık sürecinde yarışan Mersin 17. Akdeniz Oyunları'na yeniden talip oldu.

TÜRKİYE'DE 40 YIL ÖNCE YAPILMIŞTI

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ticaret, lojistik ve liman kenti olan Mersin'in, kültürel geçmişi, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile turizmin yanı sıra spor açısından da önemli bir şehir olduğunu belirtti.

Gerek tesisler, gerek gerçekleştirilen organizasyonlar, gerekse spora olan ilgi nedeniyle Mersin'in Akdeniz Oyunları'na en iyi şekilde ev sahipliği yapacağını ifade eden Güzeloğlu, “Biz 2017 için adaylığımızı resmen yaptık. Ama 2013 Akdeniz Oyunları da olursa onu da başarıyla gerçekleştirebiliriz. Mersin mevcut ve yapılması planlanan tesislerle önemli organizasyonları tek başına gerçekleştirecek kapasiteye sahip bir kent. Bu nedenle 1971'de İzmir'de gerçekleştirilen Akdeniz Oyunları'na, Türkiye'de ikinci kent olarak ev sahipliği yapmaya hazırız” dedi.

2013 Akdeniz Oyunları için Mersin'in yanı sıra İspanya'nın Tarrogone ve Libya'nın Tripoli kentinin adının geçtiğini ifade eden Güzeloğlu, rakip şehirler arasında Mersin'in avantajları ile öne çıktığını kaydetti. Güzeloğlu, sonucun bir ay içinde açıklanmasının beklendiğine vurguladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da, proje üzerinde yaklaşık 4 yıldır çalıştıklarını, oyunların Mersin'e verilmesi halinde eksik görülen yatırımları 2 yıl içerisinde hazır hale getireceklerini belirtti. Özcan, bunu yaparken gerekirse diğer projeleri askıya bile alabileceklerini kaydetti.

AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen ise, Türkiye'nin önemli organizasyonlara artık ev sahipliği yapar duruma geldiğini belirterek, 2013 Akdeniz Oyunlarını Mersin'e verilmesi durumunda hükümet olarak her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

MERSİN KAZANACAK

Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın da, mevcut tesislerin modernizasyonu ve yeni tesislerin yapılması ile kentte uzun yıllar tesis eksikliği hissedilmeyeceğini ve Mersin'de gelecek yıllarda uluslararası organizasyon sayısında artış sağlanacağını bildirdi.

Turizmde önemli hamleler yapılan kentte, oyunlar sayesinde turizm yatırımlarında yeni fırsatlar yaratılacağını ifade eden Taşkın, “Mersin'in ulaşım ve konaklama alanlarındaki eksiklikleri giderilecek, Avrupa, Asya ve Afrika'nın özellikle Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin Mersin'i daha fazla tanınması sağlanacak. Yaklaşık 10 bin kişi 15 gün süre ile şehrimizde konaklayacağından esnaf için önemli bir ekonomik kaynak yaratılacak. Kentimizin ve ülkemizin uluslararası spor arenasında prestiji daha da artacak” dedi.

Valilik himayesinde yürütülen çalışmaya kentteki tüm kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile kentte yaşayan halkın destek vererek sahip çıktığını ifade eden Taşkın, gerek yapılan tesisler, gerekse Avrupa Atletizm Atmalar Kış Şampiyonası, Avrupa Açık Deniz Yüzme Şampiyonası Finali, Balkan Badminton Şampiyonası gibi organizasyonlara ev sahipliği yapmasının, Mersin'in Akdeniz Oyunlarını da başarıyla gerçekleştireceğinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

AKDENİZ OYUNLARI

Olimpiyatlardan sonra 26 branşla dünyada en çok spor dalının bir arada yapıldığı organizasyon olan Akdeniz Oyunları, Akdeniz'e kıyısı olan 24 ülkenin katılımı ile 4 yılda bir gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 3 bin 500 sporcunun mücadele ettiği ve olimpiyat kurallarının geçerli olduğu 15 gün süren büyük bir organizasyon olan Akdeniz Oyunları, ilk defa 1951 yılında Mısır'ın İskenderiye kentinde düzenlendi. 6'ncısı 40 yıl önce 1971'de İzmir'de gerçekleştirilen oyunlarda son organizasyon ise 2009'da İtalya'nın Pescara kentinde yapıldı.

En büyük amacı katılan ülkeler arasında toplumsal, kültürel ve sosyal yakınlaşmayı sağlamak olan oyunlara, Akdeniz ülkeleri, özellikle turizme açmayı ve yatırım yapmayı planladıkları şehirlerle aday oluyorlar.

Bunları da Beğenebilirsiniz