Dünya Haberleri

  'Mermimiz bitti göndermiyorlar'

  Birce BORA / LONDRA
  13.04.2016 - 00:36 | Son Güncelleme:

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden bir yetkili Times’a, İngiltere’nin 2014’te IŞİD’e karşı kendilerine gönderdiği M2 Browning makineli tüfeklerinin mermilerinin 7 ay önce tükendiğini, yeni cephanenin ise yollanmadığını söyledi.

  İngiliz Times gazetesine konuşan üst düzey bir Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilisi, “Biz bu durumu açıklayarak düşmanlarımızın mermimizin giderek azaldığını öğrenmesini istemedik. Ancak artık elimizdeki mermilerin sayısı, mevzileri korumamızı imkânsız hale getirecek derecede azaldı” dedi. Kürt yetkili, “İngiltere’den gelen Browning’lerin ise hiç mermisi kalmadı” diyerek sözlerine devam etti.

  Times’a konuşan Kürt yetkili, İngiliz makineli tüfeklerine ait son kurşunu yedi ay önce harcadıklarını söyledi ve “Üst düzey İngiliz yetkililerle birçok toplantıda bulundum ve onlara bu mermilerin bizim için ne denli önemli olduğunu söyledim. Aldığım tek cevap, ‘Ne yapabileceğimize bakarız’ ya da ‘Buna ancak kabine karar verebilir’ oldu. Tabii biz hiçbir şey alamadık” dedi. Kürt yetkili sözlerini şöyle sürdürdü: “Sonunda biz bu durumun Ankara’da, Londra’da Bağdat’ta ya da Washington’da alınmış siyasi bir karar olduğu ve Kürtlere yapılan yardımın sınırlanmak istendiği izlenimine kapıldık.”

  Mermimiz bitti göndermiyorlarABD’li silah tasarımcısı John Browning tarafından geliştirilen M2 Browning, 1933’te Amerikan ordusunda hizmete girdi. Bu makineli tüfek, zırhsız veya hafif zırhlı taşıtlara, hafif istihkâmlara ve alçaktan uçan hava araçlarına karşı etkili.  

  ‘HABERDAR DEĞİLİZ’

  İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan yapılan konuya ilişkin açıklamada, “Herhangi bir mermi talebinden haberdar olmadıkları” belirtildi. Bakanlık yetkilileri ayrıca Kürt güçlerine yapacakları cephane yardımlarının ilk olarak Irak Savunma Bakanlığı tarafından onaylanması gerektiğini de aktardı. İngiltere, 40 adet M2 Browning makineli tüfeği ve bu silahlarla birlikte kullanılacak 475 bin adet mermiyi Eylül 2014’te Kuzey Irak Kürt bölgesine teslim etmişti. Bu silahlar, Peşmerge güçlerinin IŞİD’in bomba yüklü araçlar kullanarak düzenlediği intihar saldırılarına karşı savunmada önemli rol oynamıştı.

  O dönem İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, “IŞID militanları korkunç bir barbarlıktan sorumlu. Bu nedenle bu vahşi radikalizme karşı verilen savaşın ön cephesinde bulunan Kürt güçlerine cephane verdiğimiz için mutluluk duyuyorum” demişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı