Gündem Haberleri

  Mermi, kabine 1 santim kala durdu

  ANTALYA (AA) - Süleyman Elçin
  05.09.2012 - 14:40 | Son Güncelleme:

  Antalya'da bayram ziyareti sırasında, 12 yaşındaki bir çocuğun sıktığı havalı tüfek mermisinin isabet ettiği 5 yaşındaki Anıl Gür, merminin kalbe sadece 1 santimetre kala durması sayesinde hayata tutundu.

  Antalya'da yaşayan Muhammet-Kadriye Gür çiftinin üçüncü çocukları olan 5 yaşındaki Anıl Gür, Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde akraba ziyareti için Serik'teki Kırbaş köyüne gitti. Akrabalarının evinin bahçesindeki traktörün sürücü koltuğunda oynayan küçük Anıl, bir anda kanlar içerisinde yere yığıldı.

  Küçük Anıl, diğer çocukların haber vermesi üzerine ailesi tarafından çağrılan ambulans ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Acil serviste ilk müdahalesi yapılan ve 2 gün yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veren Anıl Gür'ün vücuduna sırtından giren kurşunun, kaburgaların arasındaki yumuşak dokudan geçerek kalbe giden ana damarı parçaladığı, kalbin arka duvarına 1 santimetre kala durduğu tespit edildi.

  Yaşaması “mucize” olarak nitelendirilen küçük Anıl, Kalp Damar Cerrahisi Servisi'nde görevli Prof. Dr. Cengiz Türkay ve Yrd. Doç. Dr. Ozan Erbasan tarafından ameliyata alındı. Yaklaşık 4 saat süren ameliyatın ardından vücudundaki kurşun çıkarılan ve kalbe giden ana damarın yeniden işlev görmesi sağlanan küçük Anıl, ameliyattan çıktıktan sonra 3 gün yoğun bakımda kaldı.

  Sağlık durumu iyileşince yoğun bakım ünitesinden çıkarılan Anıl, bir süre Kalp Damar Cerrahisi servisinde tedavi gördükten sonra taburcu edildi. Gelecekte polis olmayı isteyen küçük Anıl, bu yıl anaokulunu başlayacak.

  “Silahlanmaya karşıyım”

  Baba Muhammet Gür, yaptığı açıklamada, bayramın kendileri için kabus gibi geçtiğini belirterek, oğlunun mucize eseri hayatta kaldığını söyledi.

  Oğlunun Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ndeki doktorlar sayesinde bugün hayatta olduğunu dile getiren Gür, “Onlar bizim umudumuz oldu. Oğlum bir santimetre ile hayata tutunmuş. Doktorlar bize 'Kurşun bir santimetre daha ilerleseydi çocuğu yerinden bile kıpırdatamazdınız' dedi. O kötü günleri atlattığımız için çok mutluyuz” dedi.

  İzmir'de parkta oynarken kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden 6 yaşındaki Umut Ceylan ile ilgili haberleri gazetelerde okuduğunu kaydeden Gür, “Umut'un olayını okuyunca çok üzüldüm. Aynı olayı biz de yaşadık. Umut da maganda kurşunuyla vurulmuş. Silahlanmaya karşıyım. Artık bu silahlı magandaların önüne geçilmeli. Orada benim çocuğum da ölebilirdi” diye konuştu.

  “Bu gerçek bir mucize”

  Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ozan Erbasan da küçük Anıl'ın sırtından kurşun girmiş halde hastaneye geldiğini, kurşunun Anıl'ın iç organlarında kanamaya yol açtığını, ilk 2 gün bu kanamayı sonlandırmak için çaba gösterdiklerini anlattı.

  Kurşunun kalbe giden ana damarı parçaladığını, kalbin arka duvarına sadece 1 santimetre kala durduğuna dikkati çeken Erbasan, “Bu gerçek bir mucize. Çocuk hastaneye gelmeden bile ölebilirdi. Hastaneye kadar gelmesi bile şaşırtıcı. Çocuktaki kanama, başka bir parçanın baskısına karşı durmuş. 4 saat süren ameliyatta organlardaki kanı temizledik ve ana damarı onararak yeniden işlev görmesini sağladık” dedi.
  Erbasan, vücuttaki mermiyi de bularak jandarma ekiplerine tutanakla teslim ettiklerini kaydetti.

  Bu arada olayla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, havalı tüfekle ateş eden kişinin köyde kuş avı yapan 12 yaşındaki U.Y. olduğunu tespit etti. Küçük Anıl'ın bulunduğu yerden 33 metre uzaktan ateş ettiği belirlenen U.Y'nin abisine ait olduğu öğrenilen havalı tüfeğin, çift yaylı olması nedeniyle bu kadar etkili olduğu belirtildi.
  Gözaltına alınan U.Y'nin, jandarmadaki sorgusunun ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı