AFYON HABERLERİ

Mermerciler enerji maliyetlerinden şikayetçi

AA / Ali Kemal Akan
19.02.2015 - 11:08Son Güncelleme :

- AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şehitoğlu: "Enerjiyi çok ciddi boyutta pahalıya kullanıyoruz. Maliyetler noktasında yurt dışındaki meslektaşlarımızla rekabet etmek adına enerjinin bir şekilde ihracatçıya uygun şartlarda verilmesi lazım" - "İhracatın önceki yıllara göre daha iyi ivme kazanması için bir an önce komşumuz olan ülkelerdeki sorunlarının çözülmesi gerekiyor"

YEREL HABERLER AFYON

AA / Ali Kemal Akan

AFYONKARAHİSAR (AA) - ALİ KEMAL AKAN - Afyonkarahisar Sanayici ve İşadamları Derneği (AFSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şehitoğlu, mermercilik sektöründe enerji giderlerinin çok pahalı olduğunu savunarak, "Maliyetler noktasında yurt dışında rekabet etmek adına enerjinin bir şekilde ihracatçıya uygun şartlarda verilmesi lazım" dedi.

Şehitoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisi gibi mermercilik sektöründe faaliyet gösteren ihracatçıların, komşu ülkelerdeki sıkıntıların sürmesi halinde hedeflenen dış satım rakamlarını yakalayamayacağını öngördüğünü söyledi.

Mermerin lüks tüketim ürünü olduğunu ve Türkiye'deki inşaat projelerinde yoğun rağbet gördüğünü anlatan Şehitoğlu, şöyle konuştu:

"Büyükşehirlerdeki, özellikle İstanbul'daki inşaat, konut ve iş yeri gibi büyük projelerin alıcıları yurt dışından, çoğunlukla da Arap dünyasından. Onlar da elini ayağını çekti. Yurt dışından alım yapılmadığından İstanbul'daki özellikle büyük projelerin ciddi sekteye uğrayacağını düşünüyoruz. O zaman da arz-talep dengesi bozulacak. Ortada çok fazla konut olacak ama satış gerçekleşmeyeceği için de bir daralma söz konusu olacak. Dolayısıyla ihracatın önceki yıllara göre daha iyi ivme kazanması için bir an önce komşumuz olan ülkelerdeki sorunlarının çözülmesi gerekiyor."

- "İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri maliyetleri artırdı"

İç girdilerdeki fiyatların arttığını dile getiren Şehitoğlu, daha önce kadar görmedikleri, değerlendirmeye almadıkları maliyetlerle karşılaştıklarını ifade etti.

Şehitoğlu, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda herkesin ciddi anlamda önlem almaya başladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Daha önce bu durum kurumsallaşmış firmalar için geçerliydi, şimdi ise bütün firmalar, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda ciddi çalışmalar içine girdi. Bunun maliyetler noktasında ciddi yansıması oldu. Türkiye olarak enerjide tamamen yurt dışına bağlıyız. Enerji girdilerimizin hükümet tarafından organize edilmesini beklemiyoruz ama ihracatçıya enerjinin ucuza kullandırılması konusunda mutlaka bir çözüm yolu bulunmasını talep ediyoruz. Yurt dışındaki meslektaşlarımızla eşit şartlarda rekabet edemiyoruz. Enerjiyi çok ciddi boyutta pahalıya kullanıyoruz. Maliyetler noktasında yurt dışında rekabet etmek adına enerjinin bir şekilde ihracatçıya uygun şartlarda verilmesi lazım. Uçaklar, dünyanın her yerinde, her havaalanında yakıtı aynı fiyata kullanır çünkü global bir servis hizmeti veriyor. Biz de global bir hizmet veriyoruz. İhracatta ana girdilerimizden biri enerjiyse Ürdün, Fas ve Nijerya ile rekabet edebilmemiz lazım."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Afyon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Afyon ilinden Mermerciler enerji maliyetlerinden şikayetçi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Şubat 2015 tarihinde saat 11 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mermerciler enerji maliyetlerinden şikayetçi haberi güncellenecektir.

  AFYONKARAHİSAR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:55
  • Guneş
   07:36
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   15:33
  • Akşam
   17:51
  • Yatsı
   19:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı