Merkez vurdu dolar indi

Barış Balcı / hurriyet.com.tr
11.06.2013 - 14:25 | Son Güncelleme: 11.06.2013 - 19:03

Piyasalar öğleden sonraya Gezi Parkı'na polis müdahalelerinin gölgesinde girdi. Dolar ilk anda 1,90 TL'nin üzerine çıkarken gün içinde Merkez Bankası 5 ihale ile dolara müdahale etti. Dolar 1.8910 TL'ye kadar geriledi. Borsa da ikinci seansa düşüşle başlarken gün sonu kayıp 1,87'yi buldu.

Piyasalar ikinci seansa Gezi Parkı'na yapılan polis müdahalesinin gölgesinde başladı. Polis müdahalesinin ardından dolar bankalararası piyasada 1.9050 TL'yi görürken, Merkez Bankası'nın 50 milyon dolarlık beş dolar satım ihalesi ile gerilemeye başladı ve piyasalar kapanırken 1.8910 TL seviyelerine geldi.

Piyasalar sabah 7'de Taksim Meydan'ına gerçekleşen polis müdahalesini "marjinal gruplara yönelik müdahale" olarak algılanırken, ilk seansta düne göre yüzde 2 oranında prim gözlendi. Ancak Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısı konuşması sırasında birinci seans sonunda ivme kaybeden borsa, seansı günlük yüzde 0,84 yükselişle 77 bin 28 puandan kapattı. BIST-100 ikinci seansta ise düşüşe geçti. Gezi Parkı'na polis müdahalesi haberleri borsa ikinci seans açılışını etkiledi. İkinci seansa günlük yüzde 0.11 düşüşle 76 bin 303 puandan başlayan borsada ilk seans kapanışına göre kayıp 725 puan oldu. Borsada satışlar daha sonra da devam ederken, ikinci seans sonunda yüzde 1,87 kayıpla 75 bin puanın altına geriledi ve günü 74 bin 956 puandan kapadı.

Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Taner Özarslan sabahki ilk polis müdahalesinin piyasaları olumsuz etkilemediğini, ancak Gezi Parkı'na yönelik müdahaleyle satışlar gördüğümüzü belirtti. Özarslan, "Uluslararası borsalardaki sert düşüş hareketi de bu faktörlere eklenince öğleden önce yüzde 1 artı olan piyasa yüzde eksi 1'e döndü. Merkez Bankasının döviz satım ihaleleri ise piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Merkez Bankası haftalık repo ihalelerini açmayarak faizlerin üst banttan geçmesini sağlayacak. Yüksek döviz kuru yüksek enflasyon demek. Merkez Bankası'nın birincil hedefi fiyat istikrarı. Döviz kuru üzerinde MB'nin satış yapıyor olması gereken hareket." diye konuştu.

Odea Bank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Özcan BIST 100'de taban fiyat oluşumu başlamış olabileceğini belirtti. Özcan "Son günlerdeki endişelerde, yurtiçinden gelişmelerden daha önce yurtdışındaki gelişmeler etkili oldu. Mayıs başından bu yana gelişmekte olan ülke borsaları yüzde 9 düşerken, BIST-100 de yüzde 15 düştü. Bu çerçevede kısa vadede global ve yerel endişeler ortadan kalktığında, borsanın da eski seviyelerine doğru yükselebileceğini tahmin ediyoruz. Bu çerçevede borsada taban oluşumu başlamış olabilir ve orta vadeli yatırımlar için mevcut seviyelerin cazip olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu süreçte Türkiye’de borsanın makro ve finansal temellerin ima ettiğinden daha yüksek bir gerileme olduğunu düşünüyoruz." dedi.

DOLARA BEŞ MÜDAHALE

Sabah Merkez Bankası müdahalesi ile 1.89 sınırına gerileyen dolar olayların ardından bankalararası piyasada 1.9050 TL'ye kadar çıktı. Ancak Gezi Parkı'na müdahalenin ardından saat 14.00'de Merkez Bankası, bugün ikinci kez 50 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtı ve dolar tekrar 1,89 TL'li rakamlara indi. Merkez saat 14.30'da da bir kez daha 50 milyon dolarlık ihale açtığını duyurdu. 15.15'te Merkez Bankası dördüncü kez 50 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtığını duyurdu. Son olarak saat 16:46'da 50 milyon dolarlık beşinci müdahale geldi. Böylece müdahale toplamı bir günde 250 milyon doları buldu. Bu müdahelenin ardından dolar 1.89 TL'nin de altına düştü. Saat 17.05'te dolar 1.8885 TL'ye kadar geriledi. 17:55 itibarıyla 1.8910 TL seviyesine geldi.

Halk Yatırım Ekonomik Araştırmalar Müdürü Banu Kıvcı Tokalı fiyat istikrar hedefi doğrultusunda Merkez Bankası'nın müdahalede kararlı olduğunu belirtti. Tokalı "Merkez Bankası’nın kurdaki aşırı oynaklık karşısında, tekrar istikrarın sağlanması için elindeki enstrümanları etkin bir şekilde kullanmaya kararlı olduğunu görüyoruz. Her ne kadar kurdan enflasyona geçiş etkisi son yıllarda yavaşlamış olsa da, kurdaki değer kaybının kalıcı olması durumunda bir yıllık zaman diliminde enflasayon üzerinde 1 puana yakın bir yükselişe neden olabilecek. Fiyat ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda da, tekrar istikrar kazanana kadar ek parasal  sıkılaşma sürecek. TL likiditesinin kısılmasına ek olarak, günlük döviz satış ihalelerini de yoğun olarak kullandığını görüyoruz. Bu ihalelerin yeterli gelmemesi durumunda doğrudan satış seçeneğini de gündemde tutuyor." dedi.

Merkez Bankası, bugün yaptığı açıklamada, bugünden itibaren gerekli gördüğü günlerde gün içinde döviz satım ihaleleri açabileceğini duyurmuştu. 

BEŞ MÜDAHALEDE OLUŞAN FİYATLAR 

Merkez Bankası'nın bugün düzenlediği ilk döviz satım ihalesinde toplam teklif tutarı 77 milyon dolar olmuştu. İhalede ortalama fiyat 1.8917 TL olurken, tekliflerin ortalama fiyatı 1.8908 TL olmuştu.

İkinci ihalede gelen toplam teklif tutarı 160 milyon doları buldu. İkinci ihalede ortalama fiyat 1.8960 TL olarak gerçekleşti. Tekliflerin ortalama fiyatı da 1.8947 TL oldu.

Üçüncü ihalede ise toplam teklif tutarı 150 milyon doları buldu. Ortalama fiyat 1.8954 TL olarak gerçekleşirken tekliflerin ortalama fiyatı 1.8943 TL oldu.

Merkez Bankası'nın açtığı 50 milyon dolar tutarındaki dördüncü ihalesine 111 milyon dolar tutarında teklif geldi. İhalede ortalama fiyat 1.8945 TL olarak gerçekleşirken ihaleye gelen tekliflerin ortalaması 1.8934 TL olarak açıklandı.

Beşinci müdahale 16.45'te geldi. 50 milyon dolarlık döviz satım ihalesine 126 milyon dolar teklif geldi. Ortalama fiyat 1.8913 TL olarak belirlendi. Tekliflerin ortalama fiyatı ise 1.8903 TL oldu.

Merkez Bankası bugünden önce en son 24 Ocak 2012 tarihinde döviz satım ihalesi açmıştı.

Merkez Bankası gün başlangıcında 50 milyon dolarlık döviz satım ihaleleri açabileceğini açıklayarak piyasaya sözlü müdahalede de bulunmuştu.

Böylece toplam 250 milyon dolarlık ihale yapılırken gelen toplam talep 498 milyon doları buldu.

TAHVİL FAİZİ DE SIÇRADI

Bütün bu gelişmeler gösterge tahvil faizlerini de hareketlendirdi. Gösterge tahvil faizi güne yüzde 6,21 ile başlangıç yaparken, son Gezi Parkı polis müdahalesinin ardından yüzde 5'e yakın artışla yüzde 6,82'ye kadar yükseldi.

Banu Kıvcı Tokalı mevcut konjönktürde faiz oranlarında yukarı yönde baskı gelebileceğini belirtti. Tokalı "Ek parasal sıkılaşma sürecine girilmesiyle faiz indirimlerinin gündemden kalkması, iç politik gerginliğin devam etmesi ve global faiz oranlarında gözlenen yükseliş sonucu bono oranlarında % 7’ye hızlı bir yükseliş yaşandı. Enflasyon dinamiklerinde henüz bozucu bir etkisi gözlenmese de, kurda yaşanan değer kaybının kalıcı olması ve oynaklığın devam etmesi durumunda enflasyon göstergelerine olumsuz yansıması ve bono oranlarında yukarı yönlü baskının devam etmesi beklenebilir." dedi.

ULUSLARARASI BORSALAR DA KARIŞIK
Uluslararası piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmeler de BIST-100'ü etkiliyor.ABD'de Dow Jones Future yüzde 0,77 kayıpla ilerlerken, DAX Performans endeksinde yüzde 1,60'a varan kayıplar yaşanıyor.

bbalci@hurriyet.com.tr


 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı