Merkez sırası

Hülya GÜLER
01.01.2015 - 00:30 | Son Güncelleme:

Tekstilbank’ın yüzde 75.5’ini geçen nisan ayında 669 milyon TL’ye satın alan ICBC’nin BDDK onayının Çin Merkez Bankası’na takıldığı öğrenildi. Çinli ICBC’nin geçen yıl dünyada 6 banka aldığı, Çin Merkez Bankası’nın da bunların onayı için gerekli belgeleri vermek için satın almaları sıraya koyduğu kaydedildi.

GEÇEN nisan ayının sonunda Tekstilbank’ın yüzde 75.5 hissesini 669 milyon TL’ye satın alan Çinli Industrial and Commercial Bank of China’nın (ICBC), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) alması gereken onayın, belge beklenen Çin Merkez Bankası’ndaki sıraya takıldığı öğrenildi. ICBC’nin geçen yıl aralarında Türkiye, Meksika, Güney Afrika ve Arjantin olmak üzere toplam 6 ülkeden, 6 banka satın aldığı ve bunların her biri için belge talep edilen Çin Merkez Bankası’nın satın alma işlemlerini sıraya koyduğu belirtildi. Dolayısıyla Tekstilbank’ın satın alınmasıyla ilgili Çin Merkez Bankası’ndan beklenen izin belgesi BDKK’ya ulaşmadığı için ICBC’nin ağustos ayında BDDK’ya yaptığı onay başvurusuna ilişkin henüz bir gelişme sağlanamadı.

EN GEÇ 28 NİSAN’A KADAR

Çin Merkez Bankası’nın ICBC’nin başvuru yaptığı satın alma işlemlerini sıraya koyduğu, izin belgelerini gerekli süreler içinde vermeyi hedeflediği kaydedildi. Kurumun son olarak geçen hafta ICBC’nin Güney Afrika’da satın aldığı Standard Bank için gerekli izin belgelerini tamamladığı belirtildi. Tekstilbank işlemi ile ilgili BDDK’nın talep ettiği belgelerin ise, hisse satış anlaşmasının birinci yılı dolmadan yani en geç önümüzdeki yıl 28 Nisan’a kadar hazırlanması bekleniyor. ICBC yönetiminin Çin Merkez Bankası’nın izin belgeleri dışındaki tüm gerekli belgeleri BDDK’ya sundukları kaydedildi.

10 MİLYARLIK BANKA ALDI

Çin Merkez Bankası tarafından verilmesi gereken izin belgesinin de hazırlanmasının ardından onay sürecinin tamamlanması ve hisse devrinin de gerçekleşmesi bekleniyor. Yüzde 24.5’i halka açık olan Tekstilbank yetkilileri konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, sürecin normal seyrinde devam ettiğini, herhangi bir gecikme olmadığını belirtmekle yetindi. Dünyanın en büyük bankalarından biri olan ICBC 2007’den bu yana ABD’den, Güney Afrika’ya kadar uzanan coğrafyada 10 banka satın alarak, 10 milyar dolarlık işleme imza attı.

‘TAIB’e BDDK onayı

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Azerbaycan merkezli Pasha Bank’ın, Aksoy Holding’den TAIB Yatırım Bank’ın çoğunluk hissesini almasına onay verdi. Uzun zamandır onay beklenen satış ile ilgili olarak Pasha Bank’tan yapılan açıklamada, “Pasha Bank kurumsal, ticari ve yatırım bankacılığı faaliyetlerinde bulunarak artan bölgesel ticaret ve sermaye hareketlerinden alacağı destekle şeffaf ve istikrarlı bir iş modeli uygulayacak” denildi. Açıklamada, Pasha Bank’ın özellikle Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan arasında artan ekonomik faaliyetlerden dolayı Türk bankacılık piyasasına girmeye karar verdiği ifade edildi. Aksoy Holding, geçen yıl Bahreyn merkezli TAIB Bank’ın Türkiye’deki bağlı ortaklığı TAIB Yatırım Bankası’nı satın almıştı.

Devir planlaması

BİR yandan BDDK’da izin süreci devam eden ICBC’nin bir yandan da Türkiye’de devralma sürecini programladığı da gelen bilgiler arasında. 20’nin üzerinde ICBC yetkilisinin halen Tekstilbank’ın genel müdürlüğünde devir işlemlerini programlamak üzere çalıştıkları belirtildi. Halen 44 şubesi bulunan Tekstilbank’ın toplam aktifleri Eylül 2014 itibariyle 3.796 milyon TL olarak gerçekleşti. Tekstilbank, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın kardeşi Turgut Yılmaz’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu GSD Holding’in bir iştiraki.

Belge talebi var

BDDK, yabancı bankaların Türkiye’den banka satın almaları veya Türkiye’de banka kurmaları durumunda, ortakların sabıka kaydından, şirketlerin iflas durumlarına kadar ait oldukları ülkenin resmi makamlarından çok sayıda belge talep ediyor. Bunların arasında, o ülkenin Merkez Bankası’ndan da çeşitli izin belgeleri bulunuyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı