Merkez: Kurun enflasyona etkisi ağustosta azalır

Hürriyet Haber
05.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası (TCMB), döviz kurundaki dalgalanmaların etkisinin Mayıs ve Haziran aylarından sonra, Temmuz ayında da yoğun olarak görüldüğünü bildirdi.

Ağustos ayından itibaren ise döviz kurunun enflasyon üzerindeki etkisinin azalacağının tahmin edildiği vurgulandı. Merkez Bankasının, "Temmuz Ayı Fiyat Gelişmelerine" ilişkin değerlendirmesi açıklandı. Buna göre enerji, işlenmemiş gıda ürünleri, alkollü içecekler ve tütün ürünleri ile altın hariç TÜFE göstergesinin, son üç aydaki artış eğilimini Temmuz ayında da sürdürdüğü gözlendi.

OTODA ARTIŞ DURACAK:

TCMB’nin değerlendirmesinde, son dönemde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kuru gelişmeleri ile birlikte, akaryakıt ürünleri fiyatlarının haziran ayındaki yüksek oranlı (yüzde 5.90) artışın ardından, temmuz ayında da yüzde 3.34 oranında yükseldiğine vurgu yapılırken, akaryakıt ürünleri fiyatlarının ulaştığı yüksek seviyenin, ulaştırma hizmetleri fiyatlarını da etkilemeye başladığı anlatıldı. Değerlendirmede, diğer yandan ulaştırma grubu içinde yer alan otomobil fiyatlarının son üç aylık artış oranının döviz kurundaki hareketlerin etkisiyle yüzde 10.05 seviyesine ulaştığı belirtildi. Değerlendirmede, otomobil fiyatlarındaki artışın ağustos ayında duracağının tahmin edildiği ifade edildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı