YALOVA HABERLERİ

Merkez Köylerin Yalova’ya Bağlanması Yine Gündemde

IHA
07.09.2015 - 17:06Son Güncelleme :

YALOVA BELEDİYE BAŞKANI VEFA SALMAN MERKEZ KÖYLERİN YALOVA'YA MAHALLE OLARAK BAĞLANMASI İÇİN TÜM ŞARTLARIN OLGUNLAŞTIĞINI SÖYLEDİ.

IHA

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, merkez köylerin Yalova’ya bağlanması için taşların yerine oturduğunu dile getirerek, "Artık şartlar olgunlaştı" dedi.
Belediye Başkanı Vefa Salman, merkez köylerin mahalle olarak Yalova’ya bağlanması gerektiğini savundu. Salman, yaptığı açıklamada, Yalova’daki merkez köylerinin belediye sınırları içine alınarak mahalle olması gerektiğini söyledi. Daha evvel de bu konudaki beyanatlarının arkasında olduğunu kaydeden Salman, “Bana sorarsanız artık şartlar olgunlaştı. Merkez köylerin Yalova’ya bağlanmaması doğru değil. Samanlı’dan hep örnek verdim, yanlış anlaşılmasın diye. Orası annemin köyü. Samanlı’da 8-10 kişinin şahsi mutluluğu olduğundan biraz konuyu değişik dile getirdiler” diye konuştu.
Salman, şunları kaydetti:
“Şimdi Samanlı’da bir araştırma yapılsa, yüzde 90 Yalova’ya bağlanmanın çıkacağına eminim. Bir de benim kıstasımda köy olmanın mantığı makta. Makta, kış dönemi için yakacak ağaç verilmesidir. Köyde bir makta yok. ikincisi Türkiye’de kaç tane köyde doğalgaz var? Bakın arkadaşlar şartlar oluşmuş. Samanlı’nın köy nüfusu eğer 500’se oraya gelmişlerin nüfusu 4-5 katı. Samanlı ancak İstanbul’u Yalova ölçeğine kıyaslarsak Kadıköy olur. Su hizmetini, temizlik hizmetini, yolu, kaldırımı, altyapıyı sen götüreceksin. Seçim süreci yenileniyor. Bütün şehir olsaydı zaten Yalova otomatikman ile bağlanmış olacaktı. Benim bu konuda kafamda herhangi bir değişiklik yoktur. Doğrusu budur. Yalova merkez köyleri planlanarak bütünleşmek zorunda. Yoksa zaten kötü planlanmış bir il . Böyle bir olanak doğmuşken bunu kullanmamak son derece yanlıştır.”
Yalova’nın korunması için uzun vadede geleceğe yönelik çalışma yapılması gerektiğini söyleyen Salman, “Yalova’nın 5-10 yılı değil gelecek 50 yılı planlanmalı. Doğrusu da budur. Bugün bir sıkıntı çekiliyorsa 50 yıllık planlama yapılmadığı içindir. Şimdi geçmiş dönemlerle bugünkü Yalova’yı masaya yatırım tartışmak doğru değil. Yalova sürekli büyüme içerisinde. Bir köprülü kavşak ardından körfez geçiş köprüsü. Bunlar bütün şehri değiştirecek. Yalova farklı bir yere oturacak. İstanbul, Kocaeli birleşti. Öbür taraftan Tekirdağ’a dayandı. Gidecek başka yeri yok. Köprüden sonra İstanbul şehri buraya gelecek. Yalova’yı, doğa, huzur, çevre kenti. Yalova’nın kimliğini 3 büyük şehir arasına sıkışmış bir oksijen yuvası gibi değerlendirmek lazım. Kesinlikle kat sayısını artırmamak lazım” ifadesini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yalova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yalova ilinden Merkez Köylerin Yalova’ya Bağlanması Yine Gündemde hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Eylül 2015 tarihinde saat 17 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Merkez Köylerin Yalova’ya Bağlanması Yine Gündemde haberi güncellenecektir.

  YALOVA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:33
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   15:58
  • Akşam
   18:23
  • Yatsı
   19:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı