Merkez: Kalıcı iyileşme yavaş ve kademeli olacak

Hürriyet Haber
25 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 24 Kasım 2009 - 21:45

Merkez Bankası, önümüzdeki dönemde iktisadi faaliyetteki toparlanmanın yavaş ve kademeli olmasını bekliyor.

Finansal istikrara yönelik en önemli riskleri ‘toparlanmanın beklenenden yavaş olması’ ve buna bağlı olarak’ yüksek işsizlik oranlarıyla küresel piyasalarda yaşanabilecek yeni şoklar’ olarak gören banka, raporunda şu noktalara dikkat çekti:
Kalıcı iyileşme zaman alacak
Tüketim talebinin ikinci çeyrekte sergilediği kayda değer yükselişten sonra, yılın geri kalan bölümünde daha zayıf bir seyir izlemesi bekleniyor. Süregelen talep belirsizliği ve düşük kapasite kullanımı ise yatırım harcamalarını sınırlamaya devam edecek. İstihdam koşullarının kalıcı olarak iyileşmesi uzun zaman alacak.
Enflasyon göstergeleri düşük
 Baz etkisi nedeniyle yıllık enflasyonda dönemsel artışlar görülebileceği düşünülse de temel enflasyon göstergelerinin düşük seyrini koruyacağı tahmin ediliyor. Kamu borçlanma gereksiniminin kontrol altına alınması ve borcun sürdürülebilirliğine ilişkin kaygıların engellenmesi için Orta Vadeli Program’ın kararlılıkla uygulanması önemli.
İşsizlik ve borç ödeme
Her ne kadar iktisadi faaliyette ılımlı bir iyileşme bekleniyor olsa da, işsizlik oranlarının yüksek seyrini korumasına bağlı olarak hane halkının borç geri ödemelerinde bir süre daha sorunlar yaşanabilir.
Banka kârları düşebilir
Bankalar arasında kredilerde başlayan rekabetin fiyatlara yansımaya başlaması ve tahsili gecikmiş alacaklarda sürmesi beklenen artışların, 2010’da benzer kârlılık performansının sürdürülebilmesini güçleştireceği düşünülüyor. Yapılan senaryo analizleri, bankacılık sektörünün sermaye yapısının çeşitli şoklar sonucunda oluşabilecek zararları karşılayabilecek düzeyde olduğunu gösterdi.

Gidişat kötümserler lehine döndü

MERKEZ Bankası tarafından düzenlenen İktisadi Yönelim Anketi sonuçlarına göre, sanayi dalındaki genel gidişat konusunda iyimserler lehine olan seyrin zayıflayarak, kötümserler lehine döndüğü görüldü. Merkez Bankası’nın kasımda imalat sanayinde faaliyet gösteren 1664 iş yerinin katıldığı İktisadi Yönelim Anketi’nde, bulunduğu sanayi dalı hakkında bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 14.4, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 15.5 olarak gerçekleşti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı