Merkez’in sürprizi Suriye gölgesinde

Barış BALCI
02 Eylül 2013 - 01:11Son Güncelleme : 02 Eylül 2013 - 01:46

Piyasalar Merkez Bankası’nın dolar kuruna yönelik sürpriz müdahalesini bekliyor.

Öte yandan Suriye’ye müdahalenin netleşmesi ve ABD için olumlu çıkabilecek istihdam verileri Merkez Bankası’nın sürpriz müdahalesinin başarısını kısıtlayabilir.

PİYASALAR artık bir milat olarak kabul edilen 18 Eylül günü gerçekleşecek Amerikan Merkez Bankası (FED) toplantısı öncesi belki de en hareketli haftasına giriyor. Yeni haftaya taşınan Suriye’ye müdahale belirsizliğinin yanında ABD’den açıklanacak kritik istihdam verileri de piyasa hareketlerine yön verecek faktörler olacak. Yurtiçinde ise Merkez Bankası’nın merakla beklenen sürpriz önlemi açıklanacak. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın piyasaları dalgalandıran ve yılsonu için 1.92 TL kur seviyesine işaret eden konuşmasında ilk sürpriz müdahalenin bugün yapılacağını açıklanmıştı. Ek parasal sıkılaştırmanın yöntemi ve başarı oranı da yeni haftada dikkatle takip edilecek.

G-20 ZİRVESİ BELİRLEYİCİ

30 Ağustos’ta Türkiye’de piyasaların kapalı olduğu günde Suriye’ye müdahale tansiyonu uluslararası piyasalarda gözlemlenmişti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Suriye rejimine yönelik sertleşen konuşmaları ABD’nin müdahalesi ihtimalini yükseltirken ABD borsalarını da ağustos ayında Mayıs 2012’den bu yana en kötü performansını geçirmesinde katkıda bulunmuştu. Yeni haftada müdahalenin yöntemi ve kapsamının netleşmesi beklenirken İngiltere Parlamentosu’nun Suriye’ye müdahaleye ret kararının ardından ABD’nin hangi ortak ülkelerle operasyona girebileceği de merak konusu olacak. Salı gerçekleşecek G-20 zirvesinde Obama-Putin görüşmesinden çıkacak sonuçlar piyasalar yön verici nitelikte olacak.

ABD İSTİHDAMI ÖNEMLİ

Her ne kadar Suriye odaklı gelişmeler ve Erdem Başçı’nın dolar kuru için açıkladığı sürpriz müdahale beklentisi geçtiğimiz haftaya damgasını vursa da yeni haftada açıklanacak çok kritik ABD verileri de piyasaların gündeminde olacak. Yeni haftanın son işlem günü 6 Eylül’de ABD’de Ağustos ayı tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Temmuz ayı ABD’de tarım dışı istihdamı 162 bin çıkarken bu rakam Fed’in rotası hakkında ipucu vermemişti. Fed toplantısı öncesi son kritik istihdam verisi olduğu için bu veri Fed’in 18 Eylül’deki toplantısında tahvil alım programının yönünü belirlemek için önemli olacak. Analistlere göre bu verilerin ABD için beklentilerin altında kalması Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri olumlu etkileyecek.

Türkiye dahil olursa...

GEDİK Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Taner Özarslan ise Suriye’ye müdahalede mevcut durumun borsada geçtiğimiz hafta büyük ölçüde fiyatlandığını belirterek “Borsa en kötü fiyatlamayı 63 bin seviyelerini görerek yansıttı. Fiyatlamalar yeni haftada değişkenlik gösterebilir. Piyasalar için en iyi senaryo saldırının olmaması en kötü senaryo da Türkiye’nin de dahil olacağı müdahale gibi gözüküyor” dedi.

Başarı yurtdışına bağlı

GLOBAL Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta sadece Pazartesi günü ek sıkılaştırma duyurduğunu hatırlatarak “Sürpriz müdahalenin ne olacağını göreceğiz. Bu müdahalenin başarısı Suriye konulu gelişmelere ve ABD’deki istihdam verilerine bağlı olacak. Çünkü Merkez Bankası sadece Pazartesi günü için ek sıkılaştırma duyurdu. 18 eylüle kadar en hareketli haftayı yaşayacağız” diye konuştu.

Mısır’daki yabancı yatırımcılar endişeli

MISIR’da ordunun müdahalesinin ardından yaşanan olaylar yabancı yatırımcıları endişelendiriyor. Mısır Genel Petrol Şirketi (MGPŞ) Genel Müdür Yardımcısı Amr Mustafa, ülkede petrol aramaları yapan ve Süveyş Körfezi’nde faaliyet gösteren Japon - Arap Petrol Şirketinin, ülkede yaşanan olaylardan etkilendiğini ve elinde bulundurduğu yüzde 50’lik hisseyi satacağını belirtti.

KARAR DAHA ÖNCE ALINDI

Mısır Genel Petrol Şirketi’nin yetkilileri şirketin kararının Mısır’da ordunun yönetime müdahalesiyle ilgili olmadığını, bunun daha öncesinde alınan bir karar olduğunu iddia etti. Uluslararası sözleşmeler uzmanı İsam Taha, siyasi olayların yatırımcıları etkilediğini belirterek, “Yabancı petrol yatırımcıları, Mısır’dan vazgeçmek istemiyor ancak siyası olayların durmasını ve istikrarlı ortamın oluşmasını bekliyor. Siyasi olaylar yabancı petrol yatırımcılarını kısmen etkiledi” dedi.


Etiketler: abd , Piyasalar , Merkez Bankası


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı