Merkez’in altınları THY uçağı ile gece yarısı böyle geldi

Çiğdem TOKER
22.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası, yakın tarihimize ışık tutacak bir tasarrufta bulunarak, Demokrat Parti (DP) Hükümeti’nin, Türkiye’nin dış borcuna karşılık Avrupa bankaları nezdinde rehnedilen altınların geri getirilme operasyonunun fotoğraflarını yayımladı.

Bu yıl, kuruluşunun 75. yılını kutlayan Merkez Bankası, planlı bir dizi etkinlik kapsamında, arşiv fotoğraflarını www.tcmb.gov.tr sitesine koydu. Merkez Bankası’nın kurulduğu 1931 yılından başlayarak 99 kareden oluşan fotoğraf albümü, Türk ekonomi tarihi açısından küçük bir belgesel niteliğinde.

MAYIS GECESİ:

Fotoğraf albümünün dokuz karesi, 1955-1960 döneminde DP Hükümeti’nin, dış borca karşı teminat olarak rehnettiği külçe altınların geri getiriliş operasyonuna ilişkin. 1960 ihtilalinden bir yıl sonra 1961 yılının bir mayıs gecesi TC-SEC uçağıyla getirilen külçe altınlar, polis ve jandarma gözetiminde tek tek kamyonlara aktarılıyor. Daha sonra banka görevli ve yöneticileri, külçelerin başında sayım sırasında görülüyor. Rehnedilen altın miktarının 85 ton olduğu, ancak getirilen altının 8.5 ton olduğu belirtiliyor. Milli Birlik Komitesi döneminde Londra’dan getirilen altınlar için 40 milyon /images/100/0x0/55ea55aaf018fbb8f8792d93TL ödendi. Altınların 4 tonluk ilk partisi 30 Mayıs 1961, 4.5 tonluk ikinci partisi ise temmuz ayında getirildi.

MELAHAT PARS KONSERİ:

Merkez Bankası kuruluşun 21. yıldönümünü ise geçen yıl kaybettiğimiz Ankara Radyosu sanatçısı Melahat Pars’ın Ankara Palas’ta verdiği bir konserle kutlamış. Merkez Bankası 75. yıl kutlamalarına özel bir önem veriyor. Bu kapsamda bir klasik müzik konseri, Euro Bölgesi Merkez Bankaları Futbol Turnuvası, bankalararası satranç yarışmaları da düzenlenecek.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı