Merkez’i izlemeye aldı ‘Her an yeni karar’ havası rahatsız etti

Hürriyet Haber
27 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ocak 2011 - 01:04

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası’nın attığı adımların ilk sonuçlarının olumlu olduğunu belirtmekle birlikte, “Bir süre önümüze bakıp kararların sonuçlarını izlemekte fayda var” dedi. Babacan, bu arada “ileriye doğru sürekli yeni adımlar, kararlar gelebilir, her an her şey değişebilir” gibi bir havanın da Türkiye’de oluşmasını istemediklerini vurguladı.

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere Davos’a (İsviçre) giderken Merkez Bankası’nın aldığı son kararları değerlendirdi. Kararların etkisini bir süre izlemek gerektiğini söyleyen Babacan, “her an her şey olabilir’ yönünde bir hava istemediklerini de dile getirdi. Babacan, şu değerlendirmeleri yaptı:

Bağımsızlık fiyat istikrarında

Finansal istikrar konusunda Merkez Bankası’nın ilgili tüm kurumlarla mutlaka yakın koordine içinde olması gerekli. Fiyat istikrarı konusunda Türkiye çok büyük bir başarı ortaya koydu. Ama bunun istikrarın sürdürülebilirliği çok önemli. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sadece fiyat istikrarı alanındadır.

Sonuçlar olumlu

Şu anda Türkiye’ye başka ülkelerin çok yoğun bir şekilde ilgi gösterdiğini görüyoruz, yoğun bir şekilde kurumlarımızdan bilgi talep ediyorlar. Sonuçlarını merak ediyorlar. Ama ben şunu açıkça söyleyeyim ilk birkaç haftalık sonuçları gayet olumlu. Atılan adımların karşılığı, sonuçları şu anda görülüyor.

Her an yeni karar uymaz

Finansal istikrar adına tedbir alınması ve adım atılmasından çekinilmeyeceğini ve gerekirse zor kararlar dahi alınabileceğini söyledik, çoğu da yapıldı. Ancak “ileriye doğru sürekli yeni adımlar gelebilir, sürekli yeni kararlar gelebilir, her an her şey değişebilir” gibi bir havanın da Türkiye’de oluşmasını arzu etmeyiz. Neyin ne zaman olacağının belirsiz olduğu, her an yeni bir kararın çıkabileceği bir ortam Türkiye için uygun değil.

Belirsizliğin yan etkisi olur

Önümüzdeki dönemde alınan kararların etkisinin bir süre izlemek faydalı olacağını düşünüyorum. Kararların bir kısmı fiilen uygulamaya girdi, bir kısmı da şubatta girecek. Bunların ilk sonuçlarına, etkilerine bakılır, incelenir ve gerektiğinde ileride kuşkusuz tabi başka adımlar olabilir. Ama ‘her gün her saat her dakika yeni bir şey olabilir’ gibi bir belirsizliğin de uzun süre devam etmesinin finans sistemimiz üzerinde ayrıca olumsuz yan etkileri olabileceği kanaatindeyim.

Damdan düşen ülkeyiz, gerçek yatırımcının notu çok daha yüksek

DÜNYA ekonomisiyle ilgili yaptıkları değerlendirmelerin çok geniş kabul gördüğünü dile getiren Ali Babacan, “Çünkü biz damdan düşen bir ülkeyiz. En kötüsünü yaşadık. Yaşadık gördük, biliriz” dedi. Babacan, kredi notuyla ilgili bir soruya “Gerçek yatırımcının Türkiye’ye verdiği not çok yükse” yanıtını verdi.

‘Baraj inerse ekonomik istikrar bozulur’ sözü ekonomi bilmemekten

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizim kadrolarımız AKP’nin kadrolarını en az beşe katlar, bilgi birikimimiz beşe katlar. Türkiye’ye 1 milyon dolar sıcak para getiren kişi, iki ay içinde 60 bin dolar kazanıyor, kemiksiz, oturduğu yerden. Siz iki ayda kazanıyor musunuz bu kadar parayı? Şimdi sıcak parayla ilgili yavaş yavaş önlem almaya başlıyorlar, geçmiş olsun” dedi. Ankara Sanayi Odası’ndaki (ASO) toplantı öncesi gazetecilerin, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın seçim barajıyla ilgili değerlendirmesine yönelik sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Kendisi ‘Seçim barajı düşerse ekonomik istikrar bozulur’ diyor. Ekonomi bilseydi en büyük istikrar önlemlerinin, en ciddi Anayasa değişikliklerinin, koalisyon hükümetleri döneminde yapıldığını bilirdi. Dahası, hangi AB ülkesinde yüzde 10’luk seçim barajı var?” yanıtı verdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı