Merkez, faizi aynı bıraktı, bankalara ’Bende ucuz YTL var’ mesajı verdi

Hürriyet Haber
23.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), banka bünyesindeki para piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı’nda uygulanan gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 16.75’de sabit tuttu, borç verme faiz oranı ise yüzde 20.25’den yüzde 19.75’e indirildi.

Merkez Bankası’nın borç verme faizini indirmesi, bankalara "YTL ihtiyacını benden daha ucuz karşıla" mesajı olarak algılandı. PPK toplantısı, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın başkanlığında gerçekleşti.

Ayrıca, geç likidite penceresi uygulaması çerçevesinde, bankalararası para piyasasında 16.00-17.00 saatleri arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 12.75’de sabit tutuldu. Borç verme faiz oranı ise yüzde 23.25’den yüzde 22.75’e düşürüldü. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı ise yüzde 19.25’den yüzde 18.75’e indirildi.

Temkin gerekiyor

PPK’dan yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın belirginleştiğine işaret ettiği bildirildi. Uluslararası kredi piyasalarındaki ve küresel ekonomideki sorunların iç ve dış talebi sınırlamaya devam edeceği ifade edilen açıklamada, yakın dönemde döviz kurlarında gözlenen hareketlerin enflasyon üzerinde oluşturduğu etkinin, gıda fiyatlarındaki olumlu görünüm ve petrol fiyatlarında gözlenen keskin düşüş ile telafi edileceğinin tahmin edildiği belirtildi. Açıklamada, bu aşamada orta vadeli enflasyon tahminlerinde önemli bir değişiklik öngörülmediğine işaret edilerek, şöyle denildi: "Son dönemde küresel belirsizliklerin artarak devam etmesi, gerek enflasyon tahminlerinde gerekse para politikası kararlarında temkinli olmayı gerektirmektedir. Bu çerçevede, kısa vadeli faizlerde oluşabilecek potansiyel oynaklığı azaltmak amacıyla borç verme faizlerinin 50 baz puan indirilmesine karar verildi."

Dövizi izliyoruz gerekeni yaparız

MERKEZ
Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), döviz piyasalarındaki gelişmelerin de detaylı şekilde değerlendirildiğini bildirdi. Açıklamada, bu dönemde döviz likiditesinin sürekliliğinin önemli olduğu, bu nedenle Merkez Bankası’nın, imkanları ölçüsünde öncelikle bankacılık sisteminin döviz likiditesini destekleyecek önlemlere odaklanması gerektiği ve bu doğrultuda döviz depo piyasası işlem limitlerinin artırılmasının yararlı olacağının vurgulandığı kaydedildi. Ayrıca, gerekli görüldüğünde diğer önlemlere de başvurulabileceği hususunda mutabık kalındığı ifade edildi.

Çalkantı etkisini sınırlama çabası

PARA
Politikası Kurulu (PPK) Merkez Bankası’nın, uluslararası piyasalardaki çalkantının Türkiye etkilerini sınırlamak için üzerine düşeni yapacağını belirtti. Açıklamada, bundan sonraki politika kararlarının büyük ölçüde küresel gelişmelere ve bunların yurt içine yansımalarına göre şekilleneceğine dikkat çekildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı