Merkez faize dokunmadı rezerv için ‘ROK’ yaptı

Hürriyet Haber
17 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ağustos 2012 - 21:04

Merkez Bankası, gösterge faizini yüzde 5.75’te tutarken, TL munzamının döviz ve altın olarak tutulan kısmını bir miktar artırdı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) önümüzdeki dönemde faiz koridorunun biraz daraltılabileceğini açıklarken, Türk Lirası zorunlu karşılıklar için birim başına döviz bulundurma opsiyonunu belirleyen katsayının (Rezerv Opsiyonu Katsayısı-ROK) ilk dilim için sınırlı ölçüde yükseltilmesine de karar verdi. Merkez Bankası’nın geçen yıldan bu yana döviz ve altın cinsinden saklanmasında zorunlu karşılık oranlarını artırması sonucunda, toplam döviz ve altın rezervleri geçtiğimiz hafta ilk kez 103 milyar doları aştı.  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplanan kurul, son olarak 19 Temmuz 2012 tarihinde zorunlu karşılıkların döviz olarak saklanmasında üst sınırı kademeli olarak ve farklı katsayılar dikkate alarak yüzde 55’e yükseltmişti. Bu kez, aynı amaçlar doğrultusunda, Türk Lirası zorunlu karşılıkların döviz olarak tesis edilmesine ilişkin üst sınır yüzde 60’a yükseltilirken, yüzde 5’lik ilave dilime denk gelen tutarın, ‘2’ rezerv opsiyonu katsayısıyla (ROK) çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutar üzerinden dolar ve/veya Euro döviz cinslerinden tesis edilebilecek.

4.3 milyar dolar artış

Banka Türk lirası zorunlu karşılık yükümlülüklerinin ilk yüzde 40’lık dilimine denk gelen tutara ilişkin ROK’un ‘1.1’e yükseltilmesine karar verdi. Mevcut imkan dahilinde Türk Lirası zorunlu karşılıklar için 20 milyar dolar tutulmakta olduğu, değişiklikle Merkez Bankası rezervlerinde 4.3 milyar dolar artış olacağı ve piyasaya ise 2.8 milyar Türk Lirası likidite sağlanacağı kaydedildi.

Faiz koridoru kademeli olarak daraltılabilir

GÖSTERGE faizinin yüzde 5.75 düzeyinde sabit tutulduğu PPK toplantısında gecelik faiz oranlarının borçlanmada yüzde 5’te, borç vermede 11.5’te, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranının da yüzde 11’de sabit tutulduğu bildirildi. Para Politikası Kurulu, önümüzdeki dönemde faiz koridorunun kademeli olarak daraltılabileceğini de belirtti. Açıklamada, açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceğinin önemle vurgulandığı bildirildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı