Merkez, faizde 13 aylık indirime ‘ılımlı toparlanma’ freni koydu

Hürriyet Haber
18.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

MERKEZ Bankası Para Politikası Kurulu, dün yaptığı aralık ayı toplantısında gecelik borçlanma faizini değiştirmeyerek yüzde 6.5 ile sabit tutulmasına karar verdi.

Böylece Merkez Bankası, 13 ay sonra ilk kez faizde indirime gitmedi. Para Politikası Kurulu (PPK), yılın son toplantısında, banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo Ters Repo Pazarı’nda uygulanan kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmedi. Buna göre, gecelik borçlanmalarda faiz oranı yüzde 6.50, borç verme faizi de yüzde 9.00 uygulanmaya devam edecek.

PPK açıklamasında, son dönemde açıklanan verilerin, iktisadi faaliyette ılımlı bir toparlanma sürecine girildiğine işaret ettiği belirtilerek, bununla birlikte, toplam talebe ilişkin belirsizliklerin sürdüğü, istihdam koşullarının kalıcı olarak iyileşmesinin uzun zaman alacağının anlaşıldığı vurgulandı.

Olumlu seyir sürecek

Açıklamada, orta vadede yurtiçi kaynak kullanımının ve  dolayısıyla enflasyonun düşük seviyelerini koruyacağı tahminine de yer verildi. Kurulun, enflasyonda baz etkilerinin güçlü olduğu döneme girildiğine ve bu nedenle özellikle aralıkta yıllık enflasyonda belirgin bir artış gözleneceğine dikkati çektiğinin belirtildiği açıklamada, “Buna karşılık temel enflasyon göstergelerinin olumlu seyrini sürdüreceği öngörüsünde bulunmuştur” denildi.

Açıklamada şöyle denildi: “Küresel risk algılamalarındaki iyileşmenin desteği ile kredi piyasasında olumlu gelişmeler gözlenmektedir. Bununla birlikte, sorunların henüz tam giderilememiş olduğunu ve toparlanmanın gücüne ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini dikkate alan Kurul, faiz oranlarının uzun bir süre düşük düzeylerde tutulması gerekeceğini vurgulamıştır. Enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her yeni veri ve haberin, Kurulun geleceğe yönelik duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı