Merkez, faizde 0.25’le indirim sürprizi yaptı, ‘Kredilerde sıkılık sürecek’ mesajı verdi

Hürriyet Haber
21 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 21 Ocak 2011 - 01:51

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasadaki beklentilerin aksine politika faizi olan haftalık repo faizini yüzde 6.5’ten yüzde 6.25’e indirdi. Merkez Bankası, ayrıca aralık ayında başlattığı “kredileri sıkılaştırma” adımlarına yenilerini ekleyeceğini duyurdu.

MERKEZ Bankası gecelik borçlanma ve borç verme faiz oranı sabit tutarken, politika faizi olan haftalık repo faiz oranını piyasadaki beklentileri boşa çıkartarak, yüzde 0.25 indirdi ve yüzde 6.50’den yüzde 6.25’e düşürdü. Para Politikası Kurulu (PPK) dünkü aylık olağan toplantısının ardından yapılan açıklamada, Merkez Bankası tarafından aralık ayında alınan tedbirlerin kredi arzı üzerindeki sıkılaştırıcı etkisinin önümüzdeki günlerde gözlenmeye başlayacağı belirtildi. Kurul, aralık ayında politika faizini yarım puan indirerek, yüzde 6.50 seviyesine çekmişti. Merkez Bankası, dünkü çeyrek puanlık indirimle birlikte son iki ayda politika faizlerinde 0.75 puanlık indirim gerçekleştirmiş oldu.
Hareket alanı genişler
PPK’nın açıklamasında “Bir sonraki kurul toplantısına kadar alınacak kredi genişlemesini sınırlayıcı yönde ilave tedbirler, para politikasının hareket alanını genişletecektir. Bu doğrultuda kısa vadeli yükümlülükler için tesis edilecek zorunlu karşılık oranlarında ilave bir artırım gerekli görülmektedir” ifadelerine yer verildi. Aralık ayında alınan tedbirlerin kredi arzı üzerindeki sıkılaştırıcı etkisinin önümüzdeki günlerde gözlenmeye başlayacağını belirten PPK, “Bir sonraki Kurul toplantısına kadar alınacak kredi genişlemesini sınırlayıcı yönde ilave tedbirler, para politikasının hareket alanını genişletecektir. Bu doğrultuda kısa vadeli yükümlülükler için tesis edilecek zorunlu karşılık oranlarında ilave bir artırım gerekli görülmektedir” denildi.
Zorunlu karşılık artacak
Geçen ay uygulamaya konulan; politika faizinin sınırlı düzeyde düşürülmesinin, buna karşılık zorunlu karşılık oranlarının artırılması şeklindeki politika bileşiminin, içinde bulunulan konjonktürde finansal istikrarı ve fiyat istikrarını birlikte gözetebilmek açısından en uygun seçenek olarak ortaya çıktığını kaydeden PPK, bu doğrultuda yeni politika çerçevesinde alınması öngörülen tedbirlerin net etkisinin sıkılaştırıcı yönde olacağını vurguladı.
Gecelik borçlanma sabit
PPK, 4 ay aradan sonra gecelik borçlanma faizlerinde ise değişikliğe gitmedi. Bilindiği gibi PPK, 9 ay aradan sonra Eylül 2010’da gecelik borçlanma faizlerini çeyrek puan aşağı çekerek, yüzde 6.25 olarak açıklamıştı. Ekim ayında gecelik borçlanma faizlerini yarım puan indirerek yüzde 5.75 düzeyine, kasım ayında 4 puan indirerek yüzde 1.75 düzeyine, aralık ayında ise çeyrek puan indirerek yüzde 1.50’ye çekmişti. 4 aylık dönemde gecelik borçlanma faizlerinde 5 puan indirim yapan Kurul, ocak ayında gecelik faiz oranlarını sabit tutma kararı aldı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı