"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Merkez döviz alımını yakında sıfırlayabilir

MERKEZ Bankası son günlerdeki kur yükselişinden rahatsız oldu ve dün bu artışı durdurmak için bir adım daha attı.

Günlük döviz alım miktarını 10 milyon dolar daha azaltan Merkez Bankası’nın son dönemde yaptığı toplam indirim 20 milyon doları buldu. Merkez Bankası artık ihalelerde günde 30 milyon dolar alacak

Merkez Bankası’nın bu adımı piyasalarda istediği etkiyi yapmadı. Hatta tam tersine Merkez Bankası’na “Geç kaldın, bu adım kurdaki çıkışı durdurmaz” mesajı verir gibi, kurlar dün bu açıklamadan sonra daha da yükseldi.

Uzmanlar piyasanın Merkez Bankası’na çok açık bir mesaj verdiğini belirtirlerken, yakında Merkez Bankası’nın daha önemli adımlar atması gerekeceğini ifade ettiler. Sektördeki beklenti, “Yakında Merkez Bankası’nın günlük döviz alım ihalelerini tümüyle durdurma kararı vermesi” yönünde. Dün 10 milyon dolarlık döviz alım indirimine verilen tepkinin, Merkez Bankası’na yeni kararlar alması, daha ciddi davranması gerektiği konusunda uyarı olacağı tahmin ediliyor.

Konuştuğumuz bankacılar, Merkez Bankası’nın döviz sepetinin değerinin 2’nin üzerine çıkması üzerine harekete geçtiğini hatırlatarak, “Piyasa otoriteyi test ediyordu, otoritenin hassas olduğu kur seviyesi de böylece ortaya çıkmış oldu” şeklinde değerlendirme yaptılar. Buradan da yola çıkarak, Merkez Bankası’nın yakında döviz alımını durduracağı görüşündeler.

Sepet değeri 1.95’in üzerine çıktığında Merkez Bankası ilk adımı atıp günlük döviz alım miktarını 10 milyon dolar indirirken, değer 2’nin üzerine çıkınca bir indirim daha yaptı ama belli ki bu küçük adımlar yetmiyor...

Bir bankacı, kurlardaki yükselişin artık enflasyon açısından da tehlikeli hale geldiğini, kurların fiyatlara yansımasının artık kaçınılmaz olduğunu hatırlatarak, “Merkez Bankası kura daha ciddi müdahale etmezse, bırakın kuru artık enflasyonun yükselmesini de umursamadığını göstermiş olur” şeklinde konuştu. Dolayısıyla artık kurların fiyat istikrarı açısından da müdahale edilmesi gereken bir noktaya geldiğini, Merkez Bankası’nın yakında alımları sıfırlayarak bir açıdan da enflasyonla mücadeleye hala önem verdiğini de göstermiş olacağını söyledi.

SADECE ALIM İHALELERİ BELİRLEMEZ

Merkez Bankası dünkü açıklamasında, daha önceki “karşılığında çıkacak TL de daralacağı için, yılın ikinci yarısında günlük döviz alım miktarının azaltılmasının yeni munzam karşılık artışlarını engelleyeceğinin” söylediğini hatırlattı. Son dönemde bazı Avrupa ülkelerinin kamu borçlarının sürdürülebilirliğine ve global büyümeye ilişkin endişelerin artmasının risk iştahını olumsuz etkilediği, içinde bulunduğumuz gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarını zayıflatmaya devam ettiği kaydedilen açıklamada, bu nedenle miktarın 30 milyon dolara indirildiği belirtildi. Açıklamanın sonunda ihalelere ilişkin önümüzdeki günlerde tekrar değerlendirme yapılacağı belirtilirken, “Günlük ihale tutarlarında önceden duyurularak her iki yönde de değişiklik yapılabileceği gibi, gerek duyulursa ihalelere kısa ya da uzun süreli olarak ara verilebilecektir” denildi.

Bankacılar açıklamaların sonunda her zaman bu tür ibarelerin yer aldığını ancak bu kez lafta kalmayıp, yakın zamanda alımın sıfırlanmasını beklediklerini söylüyorlar.

Bir bankacıya “Peki, döviz alım miktarı tümüyle sıfırlanırsa kurdaki çıkış durur mu?” diye sorduğumda ise “Belli olmaz” yanıtı aldım. Bununla birlikte Avrupa ekonomisi, ABD’deki büyüme süreci ve içerideki siyasi hareketlenmelerin tümünün, kurlardaki seyrin belirlenmesine etki yapacağı, günlük döviz alımlarının durdurulmasının kuru tek başına belirleyemeyeceği de unutulmamalı.

      

X