ANKARA HABERLERİ

Merkez Bankası'nın faiz indirimi

AA / Mehtap Yılmaz
21.01.2015 - 14:58Son Güncelleme :

- ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya: - "Merkez Bankası faizlerin yüksek kalması sebebiyle sanayicinin büyümesini ve istihdamı arttırmasını desteklememektedir"

YEREL HABERLER ANKARA

AA / Mehtap Yılmaz

ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, Merkez Bankası'nın faiz indirimine ilişkin "Merkez Bankası faizlerin yüksek kalması sebebiyle sanayicinin büyümesini ve istihdamı arttırmasını desteklememektedir" dedi.

Kaya, yazılı açıklamasında, Merkez Bankası'nın faiz indirimini değerlendirdi. Sanayici ve yatırımcının son bir yıldır kredilerdeki yüksek faizlerden olumsuz etkilendiğini belirten Kaya, bir haftalık repo faizinde 50 baz puanlık faiz indirim kararının sanayiciye faydası olmadığını ve yeterli gelmediğini savundu. Merkez Bankası'nın alt banttaki faizi, borçlanma ve borç verme faizini aynen bırakmasının eksiklik olduğunu ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

"Merkez Bankası Kanunu'nun 4. Maddesinde, 'Banka, fiyat istikrarını sağlama amacı ile çelişmemek kaydıyla hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını destekler' demektedir. Fakat Merkez Bankası faizlerin yüksek kalması sebebiyle sanayicinin büyümesini ve istihdamı arttırmasını desteklememektedir. Türkiye Ekonomisi, sadece bir milyon yatırımcısı olan menkul kıymet borsalarından ibaret değildir. Asıl desteklenmesi ve hareketlenmesi gereken sektör, reel sektördür, üretim sektörüdür. Türkiye ekonomisinin yüzde 98’inden fazlasını oluşturan KOBİ'ler faiz baskısı altında inim inim inlemektedir. Finansman bulmanın şartları kolaylaştırılmalı, bankacılık ve faiz sistemi yatırıma uygun hale getirilmelidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Merkez Bankası'nın faiz indirimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 14 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Merkez Bankası'nın faiz indirimi haberi güncellenecektir.

ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı