Merkez Bankası'ndan dolara rekor müdahale

08 Temmuz 2013 - 09:34Son Güncelleme : 08 Temmuz 2013 - 18:03

Piyasalar haftaya dalgalı giriyor. 1.9720 TL'e ile yeni rekor kıran dolara 7 kez toplam 2 milyar 250 milyon dolarlık Merkez Bankası müdahalesi geldi. Müdahalelerin ardından dolar 1.95 TL'nin altına geriledi. Merkez Bankası'nın 2 milyar dolarlık müdahalesi bir günde yapılan en yüksek müdahale oldu.

Piyasalar haftaya dolar gündemi ile girdi. Tarihi rekorunu kıran dolara Merkez Bankası tam 3 kez müdahale etti. 1.9720 TL seviyesini gören dolar Merkez Bankası'nın gün içinde toplam 2 milyar dolarlık 6 döviz satım ihalesiyle şu dakikalarda 1.95 TL'nin altına düşerek 1.9450 TL'den işlem görüyor. Merkez Bankası böylece ilk kez bir günde 2 milyar 250 milyon dolarlık döviz satım ihalesi gerçekleştirmiş oldu.

Gün içinde dört kez 250 milyon dolar, iki kez de 500 milyon dolar tutarlı döviz satım ihalesi açan Merkez Bankası, toplamda 2 milyar 250 milyon dolarlık müdahalede bulundu. Merkez Bankası'nın 11 Haziran tarihinde başladığı döviz satım ihaleleriile bugüne kadar piyasaya verdiği miktar 4,9 milyar dolara ulaştı.

MÜDAHALE ÜSTÜNE MÜDAHALE

Uzmanların beklediği açıklama Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'dan geldi. Başçı bugünden itibaren güçlü bir ek parasal sıkılaştırma uygulamasına başlanacağını söyledi. Başçı "Ek parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olması esastır. Uygulamanın süresi döviz piyasalarındaki gelişmelere bağlı olarak belirlenecektir." dedi.

Merkez Bankası geçtiğimiz haftalarda 2.5 milyar doların üstünde  döviz satım ihalesiyle dolara müdahale etmişti.

Bu açıklamanın ardından ilk müdahale de geldi. Merkez Bankası dolara 250 milyon dolarlık ek döviz satım ihalesiyle müdahale etti. Müdahalenin ardından dolar 1.96 TL'nin altına kadar gerileyerek 1.9590 TL'ye seviyesine çekildi. İkinci müdahale de gecikmedi. İkinci müdahale de 250 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dolar ikinci müdahalenin ardından 1.95 TL seviyesinin altını test etti. Saat 11:40'ta üçüncü müdahale de geldi. Merkez Bankası 250 milyon dolarlık ek döviz satım ihalesiyle bugün üçüncü müdahalesini gerçekleştirdi. Saat 14'te ise Merkez Bankası dördüncü müdahalesini gerçekleştirdi. 250 milyon dolarlık dördüncü müdahalenin ardından dolar 1.95 TL'nin altına geriledi.

SON ÜÇ MÜDAHALE 750 MİLYON DOLAR

Son müdahalenin ardından daha bir saat geçmemişken Merkez Bankası bu kez 5. müdahalesini 500 milyon dolarla yaptı. Gün içinde beşinci kez döviz satım ihalesiyle dolara müdahale eden Merkez Bankası ihale miktarını da bu kez 250 milyon dolardan 500 milyon dolara çıkardı. Merkez Bankası'nın altıncı müdahalesi de 15:42'de geldi. Merkez Bankası'nın altıncı döviz satım ihalesinin tutarı 500 milyon dolar olarak belirlendi. Yedinci müdahale ise 250 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

'MÜDAHALE KURA DEĞİL KREDİ BÜYÜMESİNE'
Öte yandan Reuters'in bir bankacıdan aldıya bilgiye göre Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, faiz koridorunda değişikliğin ancak aşırı hızlı kredibüyümesinin likidite adımlarıyla önlenememesi halinde tercih edilebileceği mesajını verdiğini söyledi. Başçı ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantıda bugünkü  adımların kurdan ziyade kredi büyümesi nedeniyle atıldığı mesajını verdi.

FAİZ KORİDORU HAMLESİ GELEBİLİR
Bosphorus Capital Genel Müdürü Murat Salar Merkez Bankası'nın ilk önceliğinin doları düşürmek olduğunun netleştiğini söyledi. Murat Salar "Merkez Bankası Türk lirası fonlamasında da sıkılaştırmalı politikaya gidiyor. İki yönlü olarak sıkılaştırmayı seçti. TL daha pahalı hale gelecek. 20 günlük periyot içinde 3,5 milyar dolara yakın satış yaptı. Buna ne kadar devam edebilir ölçmek lazım. Burada zor olan TL'yi serbest bırakıp kurdaki yükselişi önlemek idi. Şu an dövizdeki yükselişteki rahatsızlık daha öncelikli duruma geçmiş durumda. Sonuçlarını kestirmek için zamana ihtiyacımız var. Taşlar yerine oturmuş değil. Merkez Bankası'nın tercihinin doları düşürmek olduğu ortaya çıktı. Eğer doalrın ateşi yine düşmez ise muhtemelen bir sonraki aşamada faiz koridoru ile ilgili bir hamle beklemek gerekir." dedi.

DOLARDA YENİ REKOR
Dolar Cuma günü ABD istihdam verilerinin ardından uçuşa geçmiş ve 1.9680 TL ile yeni tarihi rekorunu kırmıştı. Bugüne hafif düşüşle başlayan dolar yüzde 0,15 düşüşle 1.9630 TL seviyesinde bulunuyordu. Kısa süre sonra tekrar yükselişe geçen dolar 1.9720 TL ile yeni rekor seviyeye ulaştı. Döviz sepeti de 2.25 TL üstünü gördü. Uzmanlar Merkez Bankası'nın bu hafta da doları 2 TL'ye yaklaştırmayacağını ve agresif şekilde ek döviz satım ihaleleriyle dolara müdahale edeceğini tahmin ediyordu.

ABD BİLANÇOLARI OLUMLU GELİRSE
Bu hafta açıklanacak ABD şirketlerinin ikinci çeyrek bilançoları borsalar üzerinde etkili olacak. Şirketlerin çeyrek bilançolarının iyi gelmesi durumunda gelişmekte olan borsaların olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Bu beklentiler ışığında Asya Pasifik borsaları da güne eksiyle başladı. Şangay borsası yüzde 2'nin üzerinde kayıpla seyrediyor. Uzmanlar BIST 100'ün bugün 73 bin seviyesinin üstünde kalmaya çalışacağını söyledi.

Borsa bu bilgiler ışığında haftaya yüzde 0,20 oranlı primle 73 bin 257 puanla yatay bir seyirle başladı. Ardından yönünü eksiye çeviren borsa  yüzde 0,52 kayıpla 72 728 bin  puanla ilk seansı kapadı. Gün sonunda sert satışların etkisiyle borsa günü yüzde 1,96 kayıpla 71 bin 682 puandan kapadı.

Merkez Bankası'ndan dolara rekor müdahale DOLAR 2 TL OLUR MU?

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 121 Yorum }
 • onuncukoy onuncukoy 8.7.2013 17:35:59
  Döviz rezervi bitince bakalım nasıl müdahale edeceksiniz? Sanal ekonominizi kimse kurtaramayacak.
 • oo oo 8.7.2013 17:18:54
  Dolar 2 TLye çıkmasın diye yapılıyor. Dökme suyla değirmen dönmeeezzz. Yolcudur dolar bağlasan durmazzzz....
 • Brenda Bir 8.7.2013 17:17:41
  BANKADA 1 TL.'SÍ OLMAYIPTA, DOLAR MÍLYARDERÍ OLAN POLÍTÍKACILAR ZEVKÍNDEN 4 KÖ$E OLMU$.
 • hırçın deniz 8.7.2013 17:17:11
  Sıcak para kaçıyor.Alçaklara kar yağmaya başladı bile.Kabı kacağı,tası tarağı,tencereyi tavayı da sattın.Nolcek şimdi USTA.
 • Hardu Kek 8.7.2013 17:10:30
  Çıkan para kadar dövizi piyasaya sürebilirsen mesele yok. Yeterki millet panik yapmasın.Başbakan yine teğet geçirebilirse bu seferki krizi (adını faiz lobisi koydu), ilerisi iyi demektir.Birkaç provakatör yüzünden bütün demokratik hak kullanmayı isteyenleri karşıya almaz ise problem yok.
 • berk baki 8.7.2013 17:09:07
  Bir okuyup üfler , püf diye söner doların havası !! Ya da öyle olmaz mı acaba ? O zaman lambaya mı püf deriz acaba !!
 
HaberlertanktaburyaralıPuskas ÖdülüVieriFutbolWendell Lira