Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Merkez Bankası, fazla parayı çekmek için ’senet’ satacak

  Çiğdem TOKER
  19 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 18 Temmuz 2007 - 21:44

  Merkez Bankası, kanununa konulduktan 6 yıl sonra ve ilk kez likidite senedi ihraç edecek. Merkez Bankası bu kararı, piyasadaki 8-12 milyar YTL aralığında ve aşırı artış gösteren fazla YTL’yi çekmek amacıyla aldı.

  Ancak 20 Temmuz’da yapılacak ihracın, seçimlerden iki gün önceye rastlaması, "Merkez Bankası, seçimlerden sonra olası bir istikrarsızlık algısına karşı, dövize hücumu mu dikkate aldı" sorusuna yol açtı. Açık Piyasa İşlemleri (APİ) kapsamında, vadesi 91 günü aşmayacak senetlerin ilkinin ihalesi bugün. 32 gün vadeli senedin ihraç tutarı en fazla 1 milyar YTL olacak. Senetler ikincil piyasada alınıp satılabilecek.

  SİNYAL 12 TEMMUZ’DA VERİLDİ: Merkez Bankası, likidite senedi ihraç edebileceğinin sinyalini, 12 Temmuz’daki son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından sonra vermişti. PPK açıklamasında, "Gerekli görüldüğünde likidite senetlerinin de kullanılabileceği" belirtilmişti. Merkez Bankası 5 Ekim 2006’da da Likidite Senetleri Hakkında Tebliğ yayımlamıştı. Bu tebliğe dayanak olan 6 yıl öncesi yasa değişikliği yapıldığında, "Merkez’e Hazine’nin işi veriliyor" eleştirilerine yol açmıştı. Merkez Bankası’nın bu senedi ihraç zamanlaması, piyasalarda farklı yorumlanıyor. Likidite fazlalığının ilk kez yaşanmadığını, 2006’da bu düzeye yakın bir fazlalık gerçekleştiğini belirten bir otorite, "Geçen yıl çıkarılmayan senetlerin bu yıl ihraç edilmesi, seçim tedbirini düşündürüyor" dedi.

  GEREK OLURSA İHRAÇLAR SÜRECEK: Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, gerekli görülürse likidite senedi ihraç işlemlerinin süreceği belirtildi. Likidite senetleri ihalelerine Merkez Bankası’yla APİ Çerçeve Sözleşmesi imzalamış olan bankalar ve aracı kurumlar katılabilecek. Likidite senedi ihraç edilmesine karar verilen günlerde, ihale bilgileri, saat 10.00’da Reuters’den ilan edilecek; aynı bilgiler, banka ve aracı kurumlara Elektronik Fon Transferi (EFT) sistemi aracılığı ile de gönderilecek.

  ABD bu yıl ılımlı 2008’de hızlı büyür

  AMERİKAN Merkez Bankası (FED) Başkanı  Ben Bernanke, ABD ekonomisinin 2007 yılının ikinci yarısında "ılımlı" bir şekilde büyüyeceğini, büyümenin 2008 yılında hız kazanacağını belirtti. Bernanke, Temsilciler Meclisi’nde yaptığı yarı yıllık ekonomik görünüm sunumunda, ABD ekonomisinin 2007 yılının ikinci yarısında "ılımlı" şekilde büyüyeceğini, 2008 yılında hız kazanacağını ifade ederek,  ekonominin bu yıl yüzde 2.25 ile 2.50 aralığında, önümüzdeki yıl ise yüzde 2.5 ile 2.75 aralığında büyümesini beklediklerini belirtti. Bernanke, ABD konut piyasasındaki yavaşlamanın tahmin edilenden daha uzun sürede sona erebileceğine söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı