Merkez Bankası faize dokunmadı, ‘Bir ay izlerim’ mesajı verdi

Hürriyet Haber
16 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 15 Şubat 2011 - 21:25

Merkez Bankası, yılın ikinci toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Politika faizi olan haftalık repo oranını yüzde 6.25’te sabit tutan Merkez, “Bir dahaki toplantıya kadar izlemede kalacağım. Gerekli görürsem ilave tedbir alırım” açıklaması yapınca, piyasalar “Bir ay zorunlu karşılık artışı yok” diye rahatladı.

OCAK ayındaki toplantısıyla faiz indirimine giderek piyasalara sürpriz yapan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bu kez beklentiler doğrultusunda hareket ederek faize dokunmadı. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 6.25’te sabit tutan Merkez Bankası, diğer oranlarda da bir değişikliğe gitmedi. Bir sonraki toplantıya kadar izlemede kalacağın açıklayan Merkez, gerekli gördüğü takdirde ilave tedbirler alınacağını belirtti. Para Politikası Kurulu’nun yılın ikinci toplantısının ardından yaptığı açıklamada faizin sabit tutulmasına karar verildiğini açıklayan Merkez Bankası, toplantının ardından şu açıklamayı yaptı:

Toparlanma devam ediyor

Son veriler, ‘Ocak Enflasyon Raporu’nda sunulan görünümle büyük ölçüde uyumlu seyrediyor. İç talepteki artışın desteğiyle iktisadi faaliyet toparlanmaya devam ederken, dış talep ise bir miktar hızlanmakla birlikte göreli olarak zayıf seyrediyor.

İşsizlik hâlâ yüksek

İstihdam koşullarındaki iyileşme sürmekte, ancak işsizlik oranları halen yüksek seviyelerde bulunuyor. Yıllık enflasyon şubat ayında bir miktar daha düşüş gösterdikten sonra, ikinci çeyrekten itibaren dalgalı bir seyir izleyerek yıl sonunda tahminlere yakın bir düzeyde gerçekleşecek.

Makro riskler azaldı

Kasım ayından bu yana alınan tedbirler, özellikle ithalat talebindeki yavaşlama kanalıyla toplam talebin bileşimini dengeleyerek makro finansal riskleri azalttı. Bunun yanı sıra, alınan parasal sıkılaştırma kararları enflasyon üzerindeki iç talep kaynaklı baskıları sınırlayacak. Bununla birlikte, enerji ve diğer emtia fiyatlarında gözlenen hızlı artışların enflasyon üzerinde arz yönlü ilave bir risk unsuru teşkil ettiğine dikkat çekiliyor.

Etkiler yakından izlenecek

Kurul, fiyat istikrarına ve finansal istikrara ilişkin risklerin azaltılması açısından, düşük düzeyde politika faizi, geniş faiz koridoru ve yüksek zorunlu karşılık oranlarından oluşan politika bileşiminin sıkılaştırıcı yöndeki etkilerinin bir sonraki toplantıya kadar yakından izlenmesinin ve gerekli görüldüğü takdirde aynı doğrultuda ilave tedbirlerin alınmasının uygun olacağını belirtti.

Gecelik faiz 3 aydır yüzde 1.50

MERKEZ Bankası gecelik borçlanma faizlerinde son 3 aydır yüzde 1.50 düzeyinde tuttu. Hatırlanacağı üzere PPK, 9 ay aradan sonra 2010 Eylül’de gecelik borçlanma faizlerini çeyrek puan aşağı çekerek, yüzde 6.25 olarak açıklamıştı. Ekim ayında gecelik borçlanma faizlerini yarım puan indirerek yüzde 5.75 düzeyine, kasım ayında 4 puan indirerek yüzde 1.75 düzeyine, Aralık ayında ise çeyrek puan indirerek yüzde 1.50’ye çekmişti. PPK, ocak ve şubat ayında gecelik faiz oranlarını sabit tutma kararı aldı.

Zorunlu karşılıklar için de rahatladılar

MERKEZ Bankası’nın faizi sabit tutması ve ardından yaptığı açıklamadan, piyasalar “En az bir ay zorunlu karşılıklarda yeni bir artış olmayacak” mesajı alırken, Finansbank Başekonomisti İnan Demir, yapılan açıklamada bir sonraki toplantıda hem ‘faiz’ hem de ‘zorunlu’ araçlarının kullanılması için açık kapı bırakıldığına dikkat çekti. HSBC Stratejist Fatih Keresteci de, “Merkez Bankası’nın veri bağımlısı olduğu bir döneme giriyoruz” dedi. ve kredi, iç talep, dış ticaret rakamlarının yakından izlenmesini önerdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı