Merkez Bankası faizde sinyal vermedi

Hürriyet Haber
27.07.2007 - 13:24 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, enflasyonu etkileyecek koşullara göre faiz indiriminin öne alınabileceği gibi ertelenebileceğini de belirtti.

Yılmaz, "Ekimde kesinlikle faiz indirimi olacak beklentisine girmeyin" mesajı verdi.

Merkez Bankası'nın enflasyon raporuna göre yıllık enflasyon tahminini 0.2 puan artışla yüzde 6’ya çıkararak, enflasyon hedefinin üst sınırına dayandı. Merkez Bankası, yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nda enflasyon tahminini, orta noktası yüzde 6 olmak üzere en az yüzde 5.1, en çok yüzde 6.9 aralığı olarak belirledi. Merkez, yılın ilk raporunda orta noktası için yüzde 5.1, ikinci raporunda yüzde 5.8 enflasyon tahmininde bulunmuştu.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nu düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Tüketicileri, faizlerin düşecek olması nedeniyle uzun vadeli kredi almamaları için uyaran Yılmaz, enflasyonu etkileyecek koşullara göre faiz indiriminin öne alınabileceği gibi ertelenebileceğini de belirterek, piyasaya, "Ekimde kesinlikle faiz indirimi olacak beklentisine girmeyin" mesajı verdi. Bütçeyi tek seferlik gelirlerin kurtardığını kaydeden Yılmaz, hükümete harcama uyarısında bulundu.

Yılmaz, faiz indiriminde inatlaşmanın söz konusu olmadığını belirterek, “Faiz oranlarımız yüksek ama unutmayalım ki enflasyon oranımızda yüksek. Gelişmelere bakarak karar alırız. Hedeflere ulaşılabileceğini gösteren veriler olduğu sürece karar almaktan çekinmeyiz” dedi.

Harcamaların arttığını basında çıkan haberlerden takip ettiklerini kaydeden Yılmaz, 2007 yılı bütçesi çerçevesinde yılın başında belirlenen hedeflere uyulması gerektiğini vurguladı.

Faizlerin düşecek olması nedeniyle tüketicilere yaptığı uzun vadeli borçlanmamaları uyarısı sorulan Yılmaz, enflasyon hedefi perspektiflerinin iki yıllık olduğunu hatırlatarak, “Enflasyon hedefe yakın olduğu sürece orta vadede faiz oranları daha düşük olacaktır. O günkü borçlanma ile bugünkü borçlanmaya göre daha avantajlı olacaktır” dedi.

Amerika’da mortgage ile ilgili yaşanan sorununu temelinde fazla açılmanın olduğunun altını çizen Durmuş Yılmaz, “Yeterli kredibiliteye ve gelire sahip olmayan gruplara krediler verilmiş. Türkiye bundan ders çıkarmalı. Mümkün olduğu kadar bunu tabana yayalım, krediye ulaşabilir imkan olsun ama kredi riskiyle ilgili standartlarımızı da çok gevşek yapmayalım” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı