Merkez Bankası enflasyondan korkmuyor

A.A
06 Ekim 2011 - 13:27Son Güncelleme : 06 Ekim 2011 - 15:18

Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş Ekonomisti Gülay Elif Girgin, Merkez Bankası yetkililerinin banka ekonomistleriyle bir araya geldiği toplantıyı değerlendirirken, bu ay sonunda açıklanacak Enflasyon Raporu'nda yukarı yönlü bir revizyonun görüleceğini, bunun nedeninin de kur geçirgenliği olduğunu söyledi.

Girgin, Merkez Bankası'nın enflasyon konusunda “çok endişeli” olmadığını, çünkü bankanın, 2012'nin ilk çeyreği itibariyle hem baz etkisi nedeniyle hem de TL'de beklediği güçlenme nedeniyle enflasyonun yine eski haline döneceğini düşündüğünü ifade etti.

“Merkez Bankası enflasyonun çok büyük bir problem olarak ajandada yer alacağını düşünmüyor” diyen Girgin, bu noktada büyümenin önemine dikkat çekti.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın “Biz uçağımızı indirdik, tekerlekler yere değdi, fakat park etmedik ve arkamızdan bir fırtına geliyor” şeklindeki sözlerine atıfta bulunan Girgin, şunları kaydetti:    

“Fırtına dediğiniz Avrupa ekonomilerindeki problemli durum. O anlamda büyüme önümüzdeki dönem biraz problem olacak. Bunun için de Merkez Bankası Ekim ayındaki Para Politikası Kurulu Toplantısını beklemeden TL'de bir adım atacak zorunlu karşılıklara yönelik.

Önümüzdeki dönemde bir de bankaların kendi ihraç ettikleri bonoların daha uzun vadeye yayılmalarına yönelik uygulamalar görebileceğiz. Yani önümüzdeki dönemde Merkez Bankası genel olarak, bankalara, piyasaya TL ve yabancı para likiditesini elinden geldiğince sağlamaya devam edecek. Çünkü şu an için enflasyon yüksek seviyelerde devam ediyor olsa da önümüzdeki dönem büyüme yavaşlayacağı için oradan bir baskı oluşmayacağını ve kur etkisinin de giderek yavaşlayacağını öngörüyor ve bundan dolayı bir risk olarak görmüyor.”

Girgin, bu zamana kadar atılan tüm adımların ve bundan sonra atılacak adımların büyümeyi sürdürülebilir hale getirme amacına yönelik göründüğünü dile getirdi ve “O anlamda karşımızda çok kararlı bir Merkez Bankası var” diye konuştu.

REZERVLER KONUSUNDA ÇOK RAHATSIZ DEĞİLLER

Girgin, Merkez Bankası rezervleri ve bu noktada beklenen tabloya ilişkin bilgi verirken de TCMB'nin şu an 85 milyar dolar düzeyinde seyreden rezervle, yabancı para kısa vadeli borçların tümünün kapsandığını düşündüğünü ifade etti.

Bankanın son atılan adımlarla rezervi mevcut seviyesinde tutmak, bu rakamın altına indirmemek düşüncesinde olduğunu belirten Girgin, “Çok rahatsız değiller... (Biz bu rezervleri finansal istikrarı sağlamak adına tutuyoruz ve gerektiği noktada vereceğiz) şeklinde bir açıklamaları var” diye konuştu.

Toplantıda “kararlı bir Merkez Bankası” gördüklerini vurgulayan Girgin, “Merkez Bankası, Avrupa ekonomilerinden gelecek olan fırtınaya karşı gerekli önlemleri alacağını söylüyor” dedi.

Girgin, gelecek yıl Türkiye ekonomisinin Avrupa'daki durumdan büyüme alanında etkileneceğini kaydetti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı