Merkez Bankası enflasyon hedefini yükseltti

Hürriyet Haber
31 Ekim 2008 - 10:16Son Güncelleme : 31 Ekim 2008 - 12:37

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz enflasyon raporunu açıkladı.

İşte Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın konuşmasından satırbaşları..  

- Kira ve enflasyonda yavaşlama sürüyor

- Son çeyrekte temel enflasyon göstergesinin yükselmeye devam edeceği görülmektedir

- Gelişmekte olan ülkelerin biri hariç hepsinde enflasyon hedefi aşıldı

- Döviz kurlarında gözlenen hareketlerin, gıda fiyatlarındaki olumlu görünüm ve petrol fiyatlarındaki düşüş görülmüştür.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEME İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

- Bu dönemde kamu harcamalarının büyümeye katkısı negatif olmuştur.  Mal ve hizmet ithalatının yavaşlaması ve turizm gelirlerindeki artış pozitiftir.

- Küresel finans piyasalarındaki çalkantı, ülkemizdeki özel tüketim ve yatırım harcamaları durağan bir seviyede olacaktır.

- Tüketici kredilerindeki artışlar, halen oldukça düşük seviyelerde seyretmektedir.

 

- Küresel finansal sistemdeki sorunlarda, risk algılamardaki bozulmayı ileri boyutlara taşımıştır.

 

- Gelişmekte olan ülkelere sermaye akışı yavaşlamıştır. Son dönemde, piyasa faizlerinde de artış gözlenmiştir.

 

- Faizlerdeki bu yükseliş enflasyonda düşüşe etkisi olmuştur.

 

- Yurt içi talepteki yavaşlama net ihracatın toplam talep büyümesine katkısını artıracaktır.

 - Önümüzdeki dönemde toplam talebin durağan seviyede olacağını tahmin ediyoruz.

- Döviz kuru hareketlerinin yıllık enflasyon üzerindeki doğrudan etkilerinin 2009 sonunda ise 1,5 puan olarak gerçekleşeceğini tahmin etmekteyiz.

 

- Temmuz enflasyon raporunda, petrol fiyatlarının 140 dolarda seyredeceğini varsaymıştık. Ama petrolde keskin bir düşüş yaşanmıştır.

 

- Petrol fiyatlarının 80 ABD dolarında seyredeceği varsayılmıştır.

 

- İşlenmemiş gıda fiyatlarının beklenenden olumlu seyri göz önüne alınarak, varsayımlarımız aşağı yönlü güncellenmiştir.

 

-  Gıda fiyat enflasyonu varsayımı yüzde 11’e, 2009 için ise yüzde 7,5’e düşürülmüştür. Bu değişiklik enflasyon tahminlerinin sırasıyla 0,8 ve 0,4 seviyesinde güncellenmesine neden olmuştur.

ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 11,1'E YÜKSELDİ


- 2008 yılı sonunda enflasyonun yüzde 11,1 olarak gerçekleşmesi beklenmektedir. 2009’da orta noktası yüzde 7,6 olmak üzere yüzde 6,1 ile yüzde 9,1 arasında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.


- 2011 yılının üçüncü çeyreğinde enflasyonun yüzde 4,5 düzeyinde düşmesi beklenmektedir.


- Son dönemde piyasalardaki sorunlar nedeniyle güven kaybı oluştu. Bu gelişmeler küresel likidesini olumsuz etkilemiştir.

 

- Merkez bankaları hızlı hareket ederek para piyasasındaki sıkıntıyı gidermeye çalışmaktadırlar.

 

- Bizde bir dizi önlem almış bulunmaktayız.

 

- Piyasalarımızın etkin bir şekilde işlemesi için gerektiğinde diğer önlemlere de başvurabileceğimiz kamuoyuna açıklanmıştır.

 

- Mevcut küresel belirsizlikler göz önüne alındığında para politikasının esnek olması gerekmektedir.


PETROL FİYATLARI 110 DOLAR OLACAK

 

- 2008 yılı sonunda petrol fiyatlarının 110 dolar olacağı tahmin edilmektedir.

 

- Enflasyon hedefini tutturmaya yönelik para politikaları izlenecektir.

 

- Gıda ve enerji fiyatlarının olumlu gelişmesi halinde, enflasyonun altında kalmasına izin verilecektir.

 

- Uluslararası piyasalarda olağanüstü kriz yaşanmaktadır.

 

- Son dönemde YTL’de görünen keskin değer kaybı enflasyonu etkileyecektir.

- Küresel finans piyasasındaki sorunlara karşı, basiretli bir para politikası gereklidir ama tek başına yeterli değildir.

 

- Mali disiplinin sürdürülmesi en az para politikası kadar önem taşımaktadır.

 

- AB’ye uyumun devam etmesi çabaları önemini korumaktadır.

 

- Yapısal reformlardaki gelişmeleri gerek makro istikrar gerekse fiyat istikrarı açısından izliyoruz.


SORU - CEVAP


- Merkez bankası 2001 krizinin ardından belli kazanımlar sağladı. Ancak son krizle birlikte Türk lirasının değer kaybının olumsuz etkiler olacağını söylediniz. 6-7 sene önceki tasarrufu koşturup dövize çevirmesi gibi, çok iyi hatırladığımız o kısır döngüye yol açma ihtimali nedir?

- Bizim cebimizdeki parayı içerdeki enflasyonun değeri belirliyor. Vatandaşımız önümüzdeki dönemde tasarrufları değerlendirirken enflasyona bakması gerekiyor. Onunda nereye gideceğini söyledim. Dalgalı kur rejimi altında. Kur iniyor da çıkıyor da.

 

- Döviz geliri olmayanlar dövizle borçlanmasınlar. Yatırımlarını türk lirası’yla yapsınlar.

 

- Varlık barışı yasa tasarısında, mevduat garantisiyle ilgili yetki hükümete verildi. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Özel sektörün borçlarına devlet garantisi açıklandı. Maliye Bakanı başkalarının hatalarını biz mi çekeceğiz dedi.

 

- Mevduat güvencesiyle ilgili yeni bir düzenleme yapmayı gerektiren bir durum söz konusu almayabilir. Ama diğer ülkelerin aldığı kararlar, rekabeti bozdu. Biz dezavatantaja düştük. Önemli olan bu finansman ihtiyacını sağlayacak önlemler almak daha önemlidir.

 

- Bankaların kredileri geri çağırması konusu ise, ekonominin reel finans tarafı bankacılık şirketler kesimi gibi analizleri yapıyoruz ama ekonomi bir bütün. Değerlendirme yaparken hepimizin aynı gemide olduğunu düşünelim.

 

- Makro düzeyde optimum çözüm neyse ona odaklanalım diyorum. Münferit olarak kredileri çağırılmış olabilir. Ama bu konuda şikâyetler bize ulaşmış değil.

- Özel sektörün borçlanmasına garanti getirilmesiyle ilgili ilk bölümde cevabını verdim.

 

- Yurt dışından yapılan değerlendirmeler Türkiye’deki yatırımlar etkiler mi?

 

- Bu 90 milyon dolar abartılı bir rakam. Gerek kamu finansmanı oldukça şeffaf. İç borcumuzu dış borcumuzu her şeyi biliyoruz. Bizim 2009 yılında ihtiyacımız ne olduğu biliniyor. Ama 90 milyar rakamı son derece abartılı. Türkiye’nin bir miktar dış finansmana ihtiyacı var ama bu 90 milyar dolar değil.

 

- Türkiye’den ne kadar para çıkışı oldu?

 

- Rakam vermiyoruz ama son dönemde bir miktar çıkış oldu. Ama çıkış olurken bile aynı zamanda girişte oldu.


- Türkiye’deki sıcak para tutarı nedir ?

 

- Sıcak para dediğini portföy yatırımları. Türkiye’ye gelen kısa vadeli para piyasasına park eden para artı kamu kâğıtları piyasasına yapılan yatırımlar. Menkul kıymetler borsasına yapılan yatırımlar.

 

- Borsada yabancı payının yüzde 70’ler seviyesinde olduğu söyleniyor. Burada sistemde, kurlarda bir hareket olduğu zaman yabancı çıkmak istediği zamana alıcı bulamıyor. Doğrudan yabancı sermaye yatırımı olarak ta görebiliriz.

 

- Bütün bu rakamlar haftalık olarak yayımladığımız raporda var.

 

- 2009 ve önümüzdeki yıllara ilişkin olarak yaptığınız tahminleri bütçeye uygun olarak yaptık dediniz. Hükümet yüzde 4’lük bir büyümeye göre belirledi. Size göre Türkiye yüzde 4’lük büyümeyi nasıl gerçekleştirecek?

 

- IMF ile ilişkiler. IMF’nin artık yeni dönemde parasızda olsa Türkiye şu anda neden ihtiyaç duyuyor ve bu konuda geç kalındı mı?

 
-
İçinden geçtiğimiz ortamda yüzde 4’lük büyüme kolay sağlanabilecek bir büyüme değil. Belirleyici olan husus kredi piyasalardaki gelişmeler ve ülkemize fon girişleri. Ülkemizin büyüme tarihine baktığımızda, yabancı sermaye girişinin olduğu cari açık verdiğimiz dönemde büyümüş. Bu her zaman söylediğimiz ulusal tasarruflar yatırımlar arasındaki açığın ekonomik aktivitelerimize yansıması.

 

- Yüzde 4 büyümeyi sağlamak bugünkü koşullar altında çok kolay olmayacağını düşünüyoruz.

 

- IMF’ye gelince, akıl için yol bir. IMF bize şunları şunları yaparsanız şöyle şöyle sonuç alırsınız dedik. Biz bunları yaptık. İçerdeki iç dinamiklerimiz bir takım reformlarımızı yapmaya yetmiyor.

 

- Bizim bunlardan bir ders çıkarmamız lazım. Dışardan bir itici gücün itmesiyle yaptıklarımızı kendi aklımızla yapmamız lazım.

 

- Bizim IMF ile olan ilişkilerimize buradan bakmak lazım. Uluslar arası piyasalarda bir penceredir bu.

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı