Merkez Bankası Başkanı Yılmaz: Taşınma için kanun değişmeli

A.A.
03.08.2006 - 16:24 | Son Güncelleme:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası İdare Merkezinin İstanbul'a taşınması konusunun, uzun süredir Merkez Bankasının gündeminde olduğunu söyledi.Devlet Bakanı Ali Babacan'ın açıklamalarından sonra, “daha önce Merkez Bankasının bir kaç kez gündemine gelen bu husus, tekrar gündeme gelmiştir” diyen Yılmaz, taşınma konusunun kanun değişikliği gerektiğini belirtti.

Başkan Yılmaz, Merkez Bankası İdare Merkezinin İstanbul'a taşınması konusunu değerlendirirken, taşınma konusunun, uzun süredir Merkez Bankasının gündeminde olduğunu hatırlattı. Geçmişte Banka Meclisinde bu konunun, değişik başkanların döneminde bir kaç kez tartışıldığını, hatta bununla ilgili İstanbul'da bir arsa alındığını anlatan Başkan, şunları söyledi: “Bu arsada yapılacak binalarla ilgili projeler geliştirildi. Fakat sonuçta kesin bir karara varılmadı. Bu konu (taşınma olayı), kanun değişikliği gerektiriyor. Merkez Bankası kanununun ilgili maddesinde diyor ki; Bankanın Merkezi Ankara'dır. Merkez Bankası Banka Meclisi, bu konuda bir karar almadı. Alacağı karar da, ancak hükümete öneri götürmek şeklinde olabilirdi. Duyurumuzda sözü edilen, Merkez Bankası herhangi bir karar almamıştır, ifademiz bu şekilde okunmalı.”

İDARE MERKEZİ İFADESİ NEYİ KAPSIYOR?

Bu arada, Bakan Babacan'ın açıklamasında taşınacağını söylediği ”Merkez Bankası İdare Merkezinin hangi birimleri kapsadığına” ilişkin soru üzerine Başkan Yılmaz, şunları söyledi:
“Merkez Bankası İdare Merkezinin Ankara Şubesi hariç, tüm birimleriyle birlikte, başkanlık, yönetim komitesi, banka meclisi ve genel müdürlüklerin tümünün İstanbul'a nakledilmesini ifade eder. Nasıl bazı bankaların genel müdürlükleri Ankara'dan İstanbul'a gitti ise onun gibi tüm birimlerin İstanbul'a taşınması şeklinde anlaşılmalı.”
Başkan, “O zaman, Merkez Bankası tümden mi taşınıyor?” sorusuna karşılık, “Yasası çıkarsa, Ankara şubesi ve Banknot matbaası hariç” ifadesini kullandı.

-“TCMB'NİN TAŞINMASINDA BENCE MAHSUR YOK”-

TCMB'nin İstanbul'a taşınması kararının ne derece doğru olduğuna ilişkin soru üzerine ise Başkan Yılmaz, şöyle dedi:
“Modern iletişim teknolojisi gereği borsaların, piyasaların alıcıların yüz yüze gelip işlem yapmaları gerekmiyor. Mekansal zorunluluk ortadan kalktı. Ekranlardan alış-veriş yapılıyor. Dolayısıyla fiziksel lokasyon, çok da önemli değil aslında. 1986 yılında Londra'da mali piyasa liberalleştirildiğinde, Londra Borsası'nda fiziksel bir bina vardı alıcılar ve satıcılar orada bir araya gelip işlem yapıyorlardı. Ama sonra herkes kendi ofisine çekildi. Elektronik ortamda alış-veriş yapıyor. Dolayısıyla bu anlamda Merkez Bankası ya da başka bir birimin İstanbul'da, Ankara'da olması ya da başka bir yerde olması çok da fazla önem arz etmiyor.
Ama bunun dışında İstanbul biliyorsunuz bir ticari merkez. Basın orada, mali merkez orada, büyük şirketlerin merkezleri orada. Merkez Bankasının orada olması, belki çok daha iyi olabilir. Merkez Bankasının bu anlamda İstanbul'a taşınmasında bence mahsur yok. İstanbul'un, bölgenin finans merkezi haline gelmesine katkısı olur.”
Bakan Babacan'ın, taşınma olayını açıklarken, “yeni aldığımız bir kararla” ifadesi kullandığının hatırlatılıp, “Bunun sizle bir ilgisi var mı, yoksa hükümetin kendi içinde aldığı bir karar mı?” sorusu üzerine de Yılmaz, “Bana önceden böyle bir niyetten söz edildi. Şimdi hükümetin böyle bir kararı olduğu anlaşılıyor” ifadesini kullandı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı