Merkez bankalarına tek çatı önerisi

Hürriyet Haber
03 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ekim 1997 - 00:01

Türkiye'nin ‘‘Avrupa-Akdeniz Merkez Bankaları Birliği’’ kurulması önerisi, Avrupa Komisyonu Barselona Süreci resmi gündemine alındı. İlk kez 1996 yılı Aralık ayında Tunus'da yapılan 1. Bankacılık Forumu'nda Türkiye tarafından gündeme getirilen, Avrupa-Akdeniz Merkez Bankaları Birliği'nin oluşturulması konusunun ele alınacağı bir konferans düzenlenecek. Konferansın Kasım ayı sonunda İstanbul'da yapılması planlanıyor.

Merkezi Paris'de bulunan Akdeniz Finans Klübü üyeleri dün Brüksel'de, Avrupa Komisyonu'nun Akdeniz, Yakın ve Ortadoğu'dan Sorumlu Direktörü ile bir toplantı yaptı.

Türkiye, Fransa, İtalya, İspanya, Moritanya, Fas ve Cezayir'in üye olduğu Avrupa Finans Klübü'nün Avrupa Komisyonunda dün gerçekleştirdiği görüşmeye, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) adına Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Abaç katıldı.

Toplantı gündemin birinci maddesini 1999 yılında devreye girecek Euro'nun Akdeniz ekonomilerini nasıl etkileyeceği oluşturdu.

Akdeniz Finans Klübü üyeleri Euro'nun devreye girmesinin yaratacağı sonuçların net olmadığını belirterek, endişelerini dile getirirken, bu konuda bir çok soru olduğunu ve bunların netleştirilmesi gerektiğini bildirdiler. Bunun için de bir konferans düzenlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Euro'nun Akdeniz ekonomilerini nasıl etkileyeceğinin tartışılacağı, Avrupa Komisyonu tarafından da desteklenecek konferansın, 1998'in ilk 6 ayı içinde yapılması planlanırken, henüz nerede yapılacağı belirlenmedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı