‘Merkez’ bağımsız devam edecek

Bülent SARIOĞLU - Turan YILMAZ Umut ERDEM/ANKARA
02.09.2014 - 01:08 | Son Güncelleme:

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Meclis’e sunduğu hükümet programında merakla beklenen para politikası konusunda, “Temel amacımız, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir.

Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde belirlemeye devam edecektir” dedi. Davutoğlu 62. Hükümet’in ekonomik hedeflerini şöyle özetledi:
Sürdürülebilir bir ekonomik kalkınmanın ileri bir demokrasi ve evrensel normlara dayalı olarak işleyen adil bir hukuk düzeniyle mümkün olacağının farkındayız. Yargı reformu başta olmak üzere bu konularda sağlanacak ilerleme, bugün itibarıyla önemli bir aşamaya gelmiş olan ekonomik dönüşüm sürecini sağlamlaştırmak açısından da kritik bir rol oynayacaktır.

Bu kapsamda, mevzuatın öngörülebilir ve sarih olması, geriye yürümemesi, mevzuatta gri alanların temizlenmesi, kazanılmış hakların korunmasına özen gösterilmesi, yargı sisteminin hızlı ve tutarlı bir şekilde çalışması ekonominin ihtiyaç hissettiği yatırımlar için gerekli güven ortamını oluşturacaktır. 2023 yılında GSYH’nın 2 trilyon dolara, kişi başına gelirin 25 bin dolara yükseltilmesi; ihracatın 500 milyar dolara çıkarılması; işsizlik oranının yüzde 5’e düşürülmesi; enflasyon ve faiz oranlarının kalıcı bir biçimde düşük ve tek haneli rakamlara indirilmesi hedeflenmektedir.

Fiyat istikrarını, finansal yapı ve maliye politikasında elde edilen kazanımları güçlendireceğiz. Cari açık azalma eğilimine girmiştir. Bu eğilimin 62’nci hükümet döneminde de devam etmesi yönünde gerekli yapısal tedbirler alınmaya devam edilecektir. Yurtiçi ve yurtdışı talebin 2014 yılında büyümeye pozitif yönde katkı vermesi beklenmektedir. Bu yıl oluşacak söz konusu dengeli yapının bundan sonraki süreçte de aynı şekilde sürdürülmesi ekonomi politikamızın esası olacaktır.
Mali disiplin, enflasyonla mücadele ve istihdam esaslı yüksek ve sürdürülebilir büyüme konusundaki kararlılığımızı sürdüreceğiz. Sermaye hareketlerinin ve ticaretin serbest olmasını savunmaya devam edeceğiz. Yoksulluk ve fakirlikle mücadelede uyguladığımız güçlü sosyal politikalarla başlattığımız sosyal restorasyon sürecine devam edeceğiz.
2015 yılında gerçekleştirilecek genel seçimlerde de bu anlayışımız sürdürülecektir. Mahalli idare vergilerinin genel vergi sistemi ile uyumunun sağlanması ve bu sayede yerel yönetim öz gelirlerinin artırılması sağlanacaktır.
Para politikası alanında temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Merkez Bankası fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde belirlemeye devam edecektir.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı