Merkez 200 milyon dolar daha sattı

Erdal SAĞLAM - ANKARA
31.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası, piyasalarda devam eden yüksek döviz talebini karşılamak için, dün 200 milyon dolarlık daha döviz satmak zorunda kaldı. 1,5 günlük tatil sonrası dün sabaha sakin başlayan piyasalar, öğleden sonra dış piyasalardaki gelişmelere paralel olarak yeniden hareketlendi. Yabancıların İMKB'deki hisse senetlerini nakde çevirme girişiminin devam ettiği görülürken, borsadaki paralarını çözen yabancı yatırımcılar ve bankaların Merkez Bankası'ndan döviz talep ettikleri belirtildi.

Bilgi veren bankacılar dün Merkez Bankası'nın talebin devam etmesi üzerine yaklaşık 200 milyon dolarlık satış gerçekleştirdiğini söylediler. Böylece geçen Cuma'dan bu yana Merkez Bankası döviz rezervlerinde meydana gelen erimenin, 3,5 günde 1 milyar doları aştığı görüldü.

Bilgi veren bankacılar yabancıların sadece borsadan değil, hazine bonosu ve repodan da çıktığını, bu nedenle yüksek döviz talebinin devam ettiğini kaydettiler. Yabancı yatırımcıların taleplerinin devam ettiğini kaydeden bankacılar, ‘‘Merkez Bankası kim ne kadar döviz isterse verme eğilimini sürdürüyor ve bu hareketi ile piyasalarda oluşabilecek bir paniği önlüyor’’ dediler.

Merkez Bankası'nın faizleri de yukarı çıkarmadığını ve piyasanın tüm likidite talebini karşıladığını kaydeden bankacılar, bunun piyasaları rahatlattığını ancak hareketin sürmesi halinde başka önlemler alınmasını da beklediklerini söylediler.

‘‘Krizin bir günlük bir şey olmadığı anlaşıldı’’ diyen bir bankacı, uluslararası piyasada büyük yatırımcıların içine girdiği telaşın devam ettiğini belirterek, ‘‘Bu telaştan gelişmiş ülke piyasalarının göreceği zarar az olur. Ancak bizim gibi gelişmekte olan piyasalar, telaş sürdüğü takdirde büyük yaralar alabilirler’’ dedi.

GÖZLER RUSYA'DA

Bankacıların en fazla, ‘Rusya piyasasında oluşacak bir kriz’den korktukları gözleniyor. Rusya ile Türkiye'nin hem coğrafi olarak çok yakın olduğunu, hem büyük bir iş yükü bulunduğunu kaydeden ve bu nedenle Rusya'da oluşacak bir krizden en çok Türkiye'nin zarar görmesinden korkan bankacılar, bunun 7-8 milyar doları bulan bavul turizmini de olumsuz etkileyeceğini ve Türkiye'nin ödemeler dengesinin Rusya'da oluşacak bir krizden önemli ölçüde etkileneceğini söylediler.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı