Gündem Haberleri

  Merkel'in rakibi belli oldu

  Hürriyet Haber
  28.09.2012 - 19:51 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın eski Maliye Bakanı Peer Steinbrück, ülkede gelecek yıl yapılacak genel seçimler için ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı oldu.

  Steinbrück, bugün Berlin'deki Willy-Brandt-Haus adı verilen SPD Genel Merkezi'nde SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve SPD Federal Meclis Grubu Başkanı Frank-Walter Steinmeier ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek genel seçimler için adaylığını açıkladı.

  Steinbrück, burada yaptığı konuşmada, başbakan adaylığının sorumluluğunun bilincinde olduğunu belirterek, Merkel hükümetinin ülkenin sorunlarını çözmede yetersiz kaldığını, bu nedenle Yeşiller Partisi ile birlikte iktidara gelmek istediklerini söyledi.

  SPD Genel Başkanı Gabriel de, parti başkanlığıyla başbakan adaylığını her zaman ayrı tutmak istediğini, bu nedenle bir süre önce Steinbrück ile Steinmeier'e başbakan adayı olmalarını önerdiğini, Steinmeier'in bu teklifi şahsi nedenlerden dolayı geri çevirdiğini ifade etti.

  Almanya'daki koalisyon hükümetinin hiçbir konuda ortak bir fikre sahip olmadığını, bu nedenle Almanya'nın durma aşamasına geldiğini savunan Gabriel, Steinbrück'ün Almanya'nın bulabileceği en iyi başbakan olacağına inandığını, seçim kampanyasını Yeşiller Partisi ile iktidara gelmek için birlikte yürüteceklerini kaydetti.

  Steinmeier de, ayrıntılarına girmek istemediği şahsi nedenlerden dolayı başbakan adaylığı teklifini geri çevirdiğini belirterek, Steinbrück'ün iyi bir başbakan olacağına inandığını, ülkenin sorunlarını çözebileceğini geçmişte de gösterdiğini ve Steinbrück'ün seçim kampanyasını kendi kampanyasıymış gibi destekleyeceğini söyledi.

  Yeşiller Partisi ile iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) de bugün basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı