Gündem Haberleri

  Merkel'e İran şoku

  Hürriyet Planet
  31.05.2011 - 09:33 | Son Güncelleme:

  İran'ın, Hindistan'a giden Almanya Başbakanı Angela Merkel'in uçağının uçuş iznini geçici olarak çektiği ve bu nedenle Merkel'in uçağının Yeni Delhi'ye inmeden önce iki saat Türkiye üzerinde tur atmak zorunda kaldığı belirtildi.

  Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert, Twitter hesabında, İran'ın Alman Başbakan'ın uçağına geçici olarak izin vermediğini yazarak, "Hindistan gezisine olağandışı bir başlangıç oldu" dedi.

  Merkel'le birlikte seyahat eden Reuters muhabiri de İran'ın daha önce verdiği izni, uçak İran hava sahasına girmeden kısa süre önce çektiğini belirtti.

  Merkel'le birlikteki Alman heyeti, durumu "koordinasyon sorunlarına" bağladı.

  Almanya Başbakanı'nın uçağından önce Berlin'den ayrılan ikinci bir uçağınsa Hindistan'a sorunsuz ulaştığı bildirildi.

  BÜYÜKELÇİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

  Olayın ardından Almanya, İran'ın Berlin büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

  Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle tarafından yapılan açıklamada, "Alman Başbakanı'nın uçağının İran hava sahasına girmesine engel olunmasını kesinlikle kabul edemeyiz. Bu Almanya'ya karşı yapılmış bir saygısızlıktır" denildi.

  Westerwelle, "Bu yüzden İran büyükelçisini Bakanlığa çağırdık. Almanya'nın, uluslararası anlaşmaların ihlaline hiçbir şekilde müsamaha göstermeyeceğinin iyi anlaşılmasını sağlayacağız" dedi.

  ANKARA'YA İNDİRİLECEKMİŞ

  Bu arada Alman Bild gazetesi, kriz dakikalarında Merkel'in uçağının Ankara'ya indirilmesinin düşünüldüğünü belirtti.

  Gazetenin haberinde, uçağın havada tur atmaya başlamasının ardından Türk makamlarının devreye girerek arabuluculuk yapmaya çalıştığı ve uçağın yakıtı azalmaya başladığı için Ankara'ya inmesinin düşünüldüğü, ancak daha sonra İran'ın karar değiştirerek uçağın yoluna devam etmesine izin verdiği belirtildi.

  Bu olay nedeni ile Alman Başbakan’ın uyandırılmadığı, kendisine daha sonra bu konuda bilgi verildiği belirtilen haberde, Merkel'in, "İlginç bir seyahat başlangıcı oldu. Önemli olan Ankara'ya ara iniş yapmamış olmamız" diye konuştuğu bildirildi.

  Merkel, Yeni Delhi'de Manmohan Singh ile düzenlediği ortak basın toplantısında ise gazetecilerin konuya ilişkin sorularını, "Buraya sağ salim vardığım için mutluyum" diye cevapladı ve daha fazla yorum yapmadı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı