Merkel'den "meslek eğitimi" vurgusu

BERLİN (AA)
01 Aralık 2014 - 15:51Son Güncelleme : 01 Aralık 2014 - 16:10

Almanya Başbakanı Angela Merkel, gençlerin doğru bir meslek eğitimi almaları için çalışmaları gerektiğini söyledi.

Berlin Toplu Taşıma Şirketi (BVG) Meslek Eğitim Merkezi'ni ziyaret eden Merkel ile Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, yetkililerden yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Merkezdeki atölyeleri gezerek gençlerle sohbet eden Merkel, kursiyerlere eğitimini aldıkları mesleklerle ilgili sorular yöneltti.

Ziyaretin ardından açıklama yapan Merkel, BVG'nin gençleri motive eden iyi bir şirket olduğunu belirterek, gençlerin okuldan ayrıldıktan sonra doğru meslek eğitimine yönlendirilmeleri konusunda yapılacak çok şey olduğunu vurguladı.

Gençlerin meslei eğitimi konularında bilgilendirilmesi gerektiğini belirten Merkel, “Gençlerin doğru bir meslek eğitimi almaları için çalışmamız lazım” ifadesini kullandı.

Angela Merkel, şu an için meslek eğitiminde istenilen seviyede olmadıklarını söyledi.

Özoğuz da BVG'nin meslek eğitimi konusunda birçok başvuru aldığını ancak bu başvuruların sadece bir kısmını değerlendirebildiğini belirtti.

Şirketin, meslek eğitimine aldığı kişilerin toplumdaki çeşitliği yansıtmasına dikkat ettiğini ifade eden Özoğuz, burada farklı kökenden insanların bir araya geldiğini kaydetti.

Diğer ülkelerden Almanya gelen velilerin Alman eğitim sistemini tanımadığını ifade eden Özoğuz, bu konuda çalışmalar yapılması ve meslek eğitiminin önemli olduğunun anlatılması gerektiğini bildirdi.

Merkelden meslek eğitimi vurgusu

"NETİCE ALABİLME İMKANI ÇOK ZOR"

Merkezde meslek eğitimi alan Fatih Özkan ise 3 yıl süren meslek eğitiminin ikinci yılında olduğunu söyledi.

Meslek eğitim yeri bulmakta zorlukların yaşandığını ifade eden Özkan, şirketlere 3 yıl boyunca başvuru yaptığını, birçok şirketten ret cevabı aldığını, sonunda BVG'nin kendisini kabul ettiğini ifade etti.

Başvurusunu şirketlerin reddetmesinin nedeniyle ilgili Özkan, “Bu konuda bir bilgim yok. Birçok nedeni olabilir. Eski meslekten dolayı da olabilir, isimden de olabilir” diye konuştu.

Özkan, bu süreçte Türk olmasından dolayı başvurularının reddedildiğini de düşündüğünü belirtti.

Merkelden meslek eğitimi vurgusu

Arkadaşları arasında meslek eğitim yeri arayanların çok olduğunu belirten Özkan, “Netice alabilme imkanı çok zor. Bunun yabancı olmamızla ne kadar ilgisi var onu bilemiyorum ama o hissi veriyorlar” şeklinde konuştu.

"Yabancılara karşı farklı bir yaklaşım olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna Özkan, “Komşunuzla aynı yere başvuruda buluyorsunuz ve sizin notlarınız iyi olduğu halde o alınırsa bu his ister istemez oluşuyor insanda” yanıtını verdi.

Merkel'in ziyaretinden dolayı mutlu olduğunu belirten Özkan, “Merkel'in patronlarla ilgilenmeyip doğrudan bizimle ilgilenmesini samimi buldum. Kendisinin ilgilenerek bir şeyler sorması da hoşuma gitti” dedi.

"MESLEKİ EĞİTİM YERİ ÇOK ARADIM"

Tornacılık eğitimi alan Ömer Faruk Çay da mesleki eğitim yeri bulmakta sıkıntı çektiğini belirterek, “Mesleki eğitim yeri çok aradım. 1 yıldan fazla aradım. Sonuçta burayı buldum. Burası hayırlıymış burası oldu” şeklide konuştu.

BVG şirketine girişte bir sorun yaşamadığını belirten Çay, ancak diğer şirketlerin neden ret cevabını verdiklerini belirtmediklerini vurguladı.

Merkel ve Aydoğuz, daha sonra ağırlıklı olarak göçmen genlerin meslek eğitim yeri bulmadaki sorunların görüşüleceği 7. Uyum Zirvesi'ne katılmak üzere Başbakanlık'a geçti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı