Dünya Haberleri

  Merkel'den flaş 'güvenli bölge' açıklaması

  hurriyet.com.tr
  30.09.2015 - 08:39 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin önerdiği ve Pazartesi günü Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından tekrar gündeme getirilen 'uçuşa yasak bölge'ye ilişkin 8 bin Müslüman'ın Bosnalı Sırplar tarafından katledildiği Srebrenitsa'yı örnek göstererek, uyarılarda bulundu.

  Berlin'de partisinin milletvekillerine hitap eden Şansöyle Merkel, Suriye'nin kuzeyinde 'güvenli bölge' oluşturmanın mültecilerin hayatlarını riske atabileceğini söyledi.

  Reuters'ın toplantıda bulunanlara dayandırdığı habere göre; Merkel, "Güvenliği garanti altına alamazsak, o zaman Srebrenitsa'dan bile daha kötü bir durum ortaya çıkabilir" dedi.

  Fransa’dan ‘uçuşa yasak bölge’ girişimiFransa’dan ‘uçuşa yasak bölge’ girişimi

  HOLLANDE: MÜTTEFİKLERLE GÖRÜŞÜLECEK

  Birleşmiş Milletler (BM) toplantısı için New York’ta bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye ve Suriyeli muhaliflerin önerisi doğrultusunda, Suriye’nin kuzeyinde bir uçuşa yasak bölge kurulması için müttefik ülkelerle gelecek günlerde görüşüleceğini açıklamıştı.

  Hollande, olası uçuşa yasak bölgeye Avrupa’ya gelen mültecilerin yerleşebileceğini, Güvenlik Konseyi kararı ile bu bölgenin meşruiyet kazanabileceğini de belirtmişti.

  Etiketler: angela merkel
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı