Merkel'den Erdoğan'a kutlama

Deutsche Welle Türkçe
11.08.2014 - 15:27 | Son Güncelleme:

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Erdoğan'ın seçim zaferini kutlayarak iki ülke arasındaki geleneksel dostluğun devam etmesi dileğinde bulundu.

Merkelden Erdoğana kutlama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasından dolayı tebrik eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, iki ülke arasındaki geleneksel dostluğun derinleşerek devam etmesini dilediğini kaydetti.

Bölgede yaşanan güçlükler karşısında Türkiye'nin büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Merkel, Türkiye ve Almanya'nın sıkı ve sağlam bir dostlukla birbirine bağlı olduğunu vurguladı.

Uzlaşma uyarısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasını SWR televizyonunda değerlendiren Alman hükümetinin Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth da Erdoğan'ın uzlaşma döneminden bahsettiğine dikkat çekerek "Bu kesinlikle acil olarak gerekli" dedi. Roth, Alman hükümetinin Erdoğan'dan yeni cumhurbaşkanı olarak birleştirici bir rol üstlenmesini beklediğini söyledi.

Erdoğan'ın seçim zaferinin ardından yaptığı konuşmada verdiği sözleri hayata geçirmesini umduğunu belirten Roth, "Türk toplumu bölünmüş durumda. Türkiye'de nefes kesici ekonomik ve sosyal ilerlemeler sağlandı. Ancak demokrasi, hukuk devleti ve özgürlük konularında yapılacak çok iş var" diye sözlerini sürdürdü.

Erdoğan'ın gündeme getirdiği başkanlık sistemine ise olumsuz bakmadıklarına işaret eden Sosyal Demokrat Partili politikacı Roth, başkanlık sisteminin demokratik hukuk devleti ilkelerine aykırı olmadığını belirtti. Roth, "Şu anda önemli olan, AB ile üyelik müzakerelerine ivme kazandırabilmemiz ve geçtiğimiz aylarda hukuk devleti, demokrasi, basın özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı gibi eleştirilere konu olan hassas konularla ilgili konuşabilmemiz" dedi.

Merkelden Erdoğana kutlama

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı