Dünya Haberleri

  Merkel, yarın Kıbrıs Rum kesimine gidecek

  A.A.
  10.01.2011 - 15:23 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, yarın Kıbrıs Rum kesimine günübirlik ziyarette bulunacak.

  Rum kaynaklarına göre, Merkel'in Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüşmesinde AB-NATO ilişkileri, Türkiye'nin AB üyelik süreci, Kıbrıs sorunu ve ekonomik konular masaya yatırılacak.

  Rum yönetimi, bir Alman başbakanın Kıbrıs Rum tarafını ilk kez ziyaret edecek olması nedeniyle Angela Merkel'in temaslarını “tarihi ve çok önemli” addediyor. Rum yönetiminin Merkel'in ziyaretinden beklentisi, NATO-AB ilişkileri konusunda Almanya'nın tavrını saptamak.

  Merkel, Larnaka havaalanına yarın öğle saatlerinde ulaşacak. Rum tarafında 6 saat kalması öngörülen Merkel, havaalanından Rum başkanlık köşküne geçerek, Rum yönetimi lideri Hristofyas'la görüşecek ve görüşme sonunda ortak basın toplantısı düzenlenecek.

  Lefkoşa ara bölgede bulunan Ledra Palace'daki Goethe Enstitüsünü ziyaret edecek olan Merkel, Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Eleni Mavru eşliğinde Lokmacı geçiş noktası karşısındaki Ledra Caddesi'ni (Uzun Yol) gezecek ve temaslarını tamamlamasının ardından da akşama doğru Rum kesiminden ayrılacak.

  RUM BASININDA ZİYARETE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

  Bu arada, Almanya Başbakanı'nın ziyaretiyle ilgili son günlerde Rum basınına yansıyan haberlerde, Merkel'in Rum yönetiminden, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını üstleneceği 2012'ye kadar Kıbrıs sorununa çözüm bulunması talebinde bulunacağı, konu çözülmeden Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığına gelmesinin AB tarafından sorun olarak görüldüğü yönünde bilgilere yer verildi.

  Haberlerde, Kıbrıs sorununun varlığından dolayı Güney Kıbrıs'ın, AB içerisinde bizzat sorun kaynağı olarak görüldüğü, hal böyle iken dönem başkanlığını yürütecek olmasının AB çıkarlarına zarar vermesinden endişe edildiği kaydedildi.

  Merkel'in Hristofyas'tan, Kıbrıs doğrudan müzakerelerinin gidişatı ve mümkün olan en kısa zamanda çözüme nasıl ulaşılabileceğine ilişkin görüşlerini alacağı ve Kıbrıs sorununun çözümü için “son fırsattan” söz edeceği de Rum medyasına yansıyan haberler arasında.

  Almanya ve Güney Kıbrıs'ın, Türkiye'nin AB üyelik sürecine ilişkin farklı yaklaşımlar içerisinde olduğu, Merkel-Hristofyas görüşmesinde bu konunun da masaya yatırılacağı ve iki tarafın bu süreçten faydalanmak amacıyla daha iyi işbirliği yapabilme yöntemlerinin ele alınacağı belirtilen haberlerde, ikilinin görüşmesinde, Merkel'in avro bölgesindeki ekonomik sorunları gündeme getirmesi ve bütçe açığı yüzde 6'yı aşan Güney Kıbrıs'ı uyarmasının da beklendiği bilgisine yer verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı